Opinie o Nas

Erytrol czy ksylitol - który zamiennik cukru wybrać?

0
Erytrol czy ksylitol - który zamiennik cukru wybrać?

Oba słodziki są bardzo do siebie podobne, jednak wprawny język odczuje pewne różnice. Co wybrać, erytrol czy ksylitol? Dlaczego jeden z nich nazywany jest cukrem brzozowym? Przekonajmy się!

Erytrol - E-968

Wyglądem przypomina tradycyjny cukier stołowy, choć wyróżnia go mniejszy stopień słodkości oraz smak. Erytrol występuje w przyrodzie - zawierają go m.in. winogrona, arbuzy, gruszki, brzoskwinie, grzyby i owoce morza. Najczęściej jednak pozyskuje się go za pomocą fermentacji glukozy lub hydrolizatów skrobiowych. Erytrol nie zawiera w sobie żadnych kalorii, przez co nie fermentuje w przewodzie pokarmowym. W związku z tym docenią go osoby odchudzające się oraz diabetycy, ponieważ słodzik ten nie podnosi poziomu cukru we krwi, a nadmierna jego ilość jest wydalana wraz z moczem. Do wyboru oczywiście jest więcej zamienników, dlatego rozpatrzmy kolejny z nich.

Ksylitol - E-967

To popularny zamiennik cukru, który smakuje do niego bardzo podobnie, więc w jego przypadku nie trzeba używać większych ilości słodzika. Obecność ksylitolu potwierdzona jest w m.in. żółtych śliwkach, truskawkach, malinach, kalafiorze oraz kolbie kukurydzy. Najlepszym źródłem jego pozyskiwania jest kora brzozy, przez co zamiennik ten często nazywany jest cukrem brzozowym. W odróżnieniu od swojego poprzednika ksylitol jest częściowo rozkładany w organizmie, przez co dostarcza nam nieco kalorii. Ma on ich jednak o wiele mniej, ponieważ 1 gram tego zamiennika to tylko 2,4 kcal, z kolei 1 gram cukru stołowego ma aż 4 kcal. I ten słodzik polecany jest osobom odchudzającym się lub chorym na cukrzycę, bo jego indeks glikemiczny wynosi 8, podczas gdy cukier jest na 50 miejscu w tabeli.

Wegańskie pasty do zębów z ksylitolem brzozowym

Na co się zdecydować?

Oba słodziki są dobre, jednak istnieją pewne różnice. Po pierwsze ksylitol zawiera w sobie kalorie, choć z drugiej strony nie trzeba używać go w większych ilościach, aby uzyskać słodkość zbliżoną do cukru. Erytrol nie posiada żadnych kalorii, przez co nie jest metabolizowany w organizmie. Jasne, wymagane jest korzystanie z większych jego ilości, ale pamiętajmy, że nadmiar wydalany jest wraz z moczem - więc to właśnie on wygrywa ten ranking.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl