Chociaż opakowania kartonowe są ekologiczne ze względu na dość krótki czas rozkładu, to wcale nie musi oznaczać, że musimy się ich pozbywać. Z pewnością większość z Was zamawia wiele produktów przez Internet i tak jak my wysyłamy do Was produkty z naszego asortymentu w papierowych kartonach, tak inne firmy coraz częściej przerzucają się na taką formę pakowania przesyłek.
W ten sposób w dość szybkim tempie gromadzimy pokaźną kolekcję kartonowych pudełek. Nic więc dziwnego, że większości z nich chcemy się pozbyć, szczególnie gdy nie mamy miejsca na ich składowanie. I chociaż segregacja śmieci jest ważna, to zanim wyniesiemy je na śmietnik może warto zastanowić się czy jesteśmy w stanie ponownie je wykorzystać? W tym celu warto zainteresować się ideą upcyklingu.
Upcykling, czyli dawanie drugiego życia starym produktom
Nieprzypadkowo sama nazwa brzmi podobnie do recyklingu. Chociaż ich idea nieco się od siebie różni, to obydwa skoncentrowane są na ponownym wykorzystaniu produktu. Recykling jest wieloetapowym procesem polegającym na ponownym wykorzystaniu odpadów i zmniejszeniu ich ilości. Wymaga odpowiedniej segregacji naszych odpadów, dzięki czemu część z nich może zostać przetworzona. Szczególnie pożądane są takie materiały jak szkło, drewno, papier, plastik, czy tworzywa sztuczne i metale. Niektóre z nich mogą być poddawane recyklingowi bez końca, inne z kolei do całkowitego zużycia.
W naszym asortymencie również znajdziecie mnóstwo produktów, które nadają się do ponownego wykorzystania (a także takie, które zostały wykonane z odnawialnych materiałów). Są to na przykład: torba z tkaniny konopnej, słomki bambusowe, worki bawełniane na warzywa i owoce, czy też taca z włókna bambusowego. Wykorzystanie ekologicznych materiałów nie wpływa na jakość i funkcjonowanie produktów, dlatego warto poszukać alternatyw rzeczy, których używamy na co dzień, by chociaż w małym stopniu zadbać o środowisko.
Upcykling z kolei jest stosunkowo nowym terminem. Pojęcie to pojawiło się w 1994 roku i wprowadził je do użycia niemiecki przedsiębiorca Reiner Pilz. Polega na pomysłowym wykorzystaniu produktu, którego chcieliśmy się pozbyć. Tak naprawdę nie jest to nic odkrywczego. Od niepamiętnych czasów ludzie wykorzystują różne produkty po kilka razy - stąd też wzięły się zresztą antyki. Z całą pewnością mistrzyniami w tej kwestii są nasze babcie i mamy, które potrafią wykorzystać różne przedmioty na dziesiątki sposobów (nieocenioną rolę w tej kwestii pełnią słoiki do przechowywania różnego rodzaju przetworów). Upcykling w największym stopniu dotyczy właśnie opakowań i nawet rynek oferuje nam torby i plecaki wykonane z plastikowych toreb czy plandek.
Jak wykorzystać kartonowe pudełka?
Chociaż kartonowe pudełka traktowane są jako śmieci i często automatycznie się ich pozbywamy, to naprawdę jest szereg możliwości ich ponownego wykorzystania. Wystarczy chwila skupienia i w naszej głowie pojawia się mnóstwo pomysłów dla nowych zastosowań. Niewątpliwie kopalnią inspiracji w tym temacie będzie Pinterest, jednak my również podzielimy się z Wami kilkoma patentami.
- Jako nowe opakowanie - nic odkrywczego, ale tak naprawdę to świetny patent. Jeśli w swoim mieszkaniu mamy możliwość składowania różnego rodzaju paczek, to jest to jedna z najlepszych możliwości ponownego zastosowania kartonu. Po pierwsze dbamy o środowisko, a po drugie oszczędzamy pieniądze. W końcu do zapakowania paczki nie będziemy musieli kupować nowego opakowania. Warunkiem jest oczywiście dobry stan takiego pudełka.
- Jako pudełko do przechowywania różnego rodzaju drobiazgów - jeśli opakowanie jest estetyczne (a aktualnie coraz więcej firm dba o to, by ich pudełka cieszyły oko i inwestują w naprawdę piękne modele), to śmiało możemy trzymać w nim rzeczy nawet na widoku. Jeśli jednak karton jest w dobrym stanie, jednak nie do końca podoba nam się wizualnie, to możemy wykorzystać go do przechowywania szpargałów w szafkach, szufladach, garażu, czy piwnicy.
- Jako zabawki dla dzieci - w tej kwestii ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Z kartonów możemy stworzyć zamek, domek dla lalek, labirynt, zagrodę dla zwierząt (tutaj świetnie sprawdzą się pudełka po butach, w których wytniemy odpowiednie otwory), auta, czołgi, a nawet kuchnię.
- Organizer - w szczególności do wykorzystania w szufladzie. Zamiast kupować plastikowe przegródki, bardzo łatwo możemy wykonać je samodzielnie, co pozwoli nam zachować porządek w naszym biurku.
- Opakowanie prezentowe - patent ten wymaga odrobinę pracy i kreatywności, jednak kiedy okleimy kartonowe pudełko papierem prezentowym, to zyskamy naprawdę gustowne i z całą pewnością wyjątkowe opakowanie. Jeszcze tylko wstążka i voilà.
- W trakcie przeprowadzki - w tym celu sprawdzą się w szczególności duże kartony, dzięki którym bez szkody przeniesiemy ważne dla nas rzeczy takie jak różnego rodzaju sprzęty, książki, czy dokumenty. W dodatku jest to lepsza opcja niż worki, ze względu na to, że kartony możemy odpowiednio oznakować, co w czasie przeprowadzki jest sporym ułatwieniem.
- W trakcie remontu - możemy użyć kartonów do zabezpieczenia podłogi, kiedy malujemy. Pozwoli nam to również zaoszczędzić pieniądze, gdyż unikniemy kupowania do tego celu specjalnych folii malarskich. Tak samo dobrze sprawdzą się do malowania obrazów (szczególnie tych malowanych przez dzieci) i pozwolą zaoszczędzić sporo czasu na sprzątanie.
- Wycinanka - nie wiemy czy zwróciliście na to uwagę, ale sporo firm na swoich paczkach umieszcza różnego rodzaju obrazki do kolorowania czy właśnie wycinanki diy. Nawet jeśli nie macie dzieci, to przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żebyście sami z tego nie skorzystali - każdemu należy się odpoczynek, a to z całą pewnością Was zrelaksuje.
- Jako ozdoba - z kartonów możemy stworzyć naprawdę piękne dekoracje. Szczególną popularnością cieszą się ozdoby świąteczne takie jak gwiazdki, czy zawieszki choinkowe. Wystarczy trochę wyobraźni i stworzymy niepowtarzalne dzieła.
- Jako kosz na odpady - zamiast wykorzystać worki na śmieci (a w szczególności te plastikowe) dobrze jest wykorzystać do tego celu karton. Skoro i tak zamierzacie go wyrzucić, to równie dobrze mogą się w nim znaleźć inne odpady. Pamiętajcie jednak, by nadal Wasze śmieci były posegregowane.
Jak widać pomysłów na ponowne wykorzystanie kartonowych pudełek jest naprawdę ogrom i ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Szkoda nie spożytkować ich potencjału, dlatego zachęcamy do ograniczenia wyrzucania kartonów. A czy Wy wykorzystujecie ponownie różnego rodzaju opakowania, czy raczej lądują wśród innych odpadów?