Zbliża się jesień, a co za tym idzie będziemy spędzać w naszym domu dużo więcej czasu niż latem. Ciepła herbatka, ulubiony serial lub książka, kominek w tle - tak najczęściej wyobrażamy sobie długie, jesiennie wieczory. Z pewnością o wiele przyjemniej spędza się również czas w czystych pomieszczeniach. Nie trzeba jednak do tego celu używać środków czystości z chemicznym składem, w szczególności, że wiele z nich może być niebezpieczna dla naszego zdrowia.
Czy istnieje więc sposób, by jednocześnie zrezygnować, bądź chociaż trochę ograniczyć chemię, a jednocześnie mieć idealnie czysty dom? Oczywiście, że jest, a nawet jest cała masa sposobów na osiągnięcie takiego celu. W dodatku dzięki nim dbamy o nasze środowisko i oszczędzamy pieniądze. Możemy samodzielnie przygotować środki czystości, które sprawdzą się tak samo dobrze jak te, które znajdują się na sklepowych półkach, a przygotowanie ich wcale nie zajmie nam dużo czasu. Większość składników do przygotowania takich preparatów z całą pewnością znajdziemy w naszym mieszkaniu, a reszta jest bardzo łatwo dostępna. Przygotowaliśmy dla Was kilka przepisów, które ułatwiają Wam wykonanie jesiennych porządków.
Niezbędne artykuły
Zanim jednak przejdziemy do gotowych przepisów nie zapomnijcie zaopatrzyć się w kilka potrzebnych rzeczy. Z całą pewnością niezbędne będą: pojemnik z dyfuzorem, lejek, szklane słoiki, ściereczki - polecamy ścierki biodegradowalne wykonane w 100% z masy roślinnej, w opakowaniu znajdziemy aż 8 sztuk, ale również etykiety, aby nie zapomnieć jakie środki czystości znajdują się w konkretnym słoiku oraz gąbki.
Niezbędne składniki
Większość środków czystości, które możemy samodzielnie wykonać opiera się na tych samych, powtarzających się składnikach. Są one naturalne i w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia (chyba, że na któryś z nich mamy uczulenie). Poradzą sobie z ciężkimi plamami, przykrym zapachem, a ponadto są bakteriobójcze i przeciwgrzybicze. Pamiętajcie jednak, że takie środki mają dość krótki termin ważności, ale praktyka czyni mistrza i w szybkim czasie będziecie przygotowywać produktu “na oko”, co nie będzie czasochłonne.
Warto zaopatrzyć się w:
- ocet
- sodę oczyszczoną
- cytryny
- spirytus salicylowy
- olejek z drzewa herbacianego (swoją drogą ten olejek ma również wiele zastosowań kosmetycznych)
- szare mydło
Czyste podłogi - płyn do mycia
Potrzebne będą: szklanka octu, ulubiony olejek eteryczny, ciepła woda. Wszystko ze sobą mieszamy i to tyle. Podłogi będą lśniące, a sam płyn nie pozostawia żadnych smug.
Czyste lustro i szyby
Potrzebujecie dokładnie tych samych składników, co wyżej, chociaż możemy zrezygnować z olejku eterycznego jeśli nie chcemy mieć żadnego zapachu. Wystarczy szklanka wody i ćwierć szklanki octu (opcjonalnie kilka kropelek ulubionego olejku eterycznego). Najłatwiej użytkować taki płyn, gdy wlejemy go do butelki ze spryskiwaczem. Działa lepiej niż niektóre sklepowe płyny.
Czyste pranie - proszek do prania
Tutaj potrzebne będą: pół szklanki sody kalcynowanej, pół szklanki boraksu, pół szklanki nadwęglanu sodu, opcjonalnie można dodać ulubiony olejek eteryczne, jednak jest to ryzykowny dodatek w przypadku alergii. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, przydadzą Ci się do tego rękawiczki, by nie podrażnić rąk. Na jedno pranie wystarczy ok ¼ szklanki mieszanki. Pamiętajcie jednak, by taki proszek przechowywać w słoiku maksymalnie miesiąc.
Czyste naczynia
Do stworzenia własnego płynu do naczyń wystarczą: sok z trzech cytryn, szklanka soli, szklanka octu, 1,5 szklanki wody. Należy zmieszać ze sobą wszystkie składniki, a następnie gotować je w garnku ok. 10 minut, ciągle mieszając, aż płyn nie uzyska gęstej konsystencji. Tak przygotowany roztwór wlej do słoika, po ostygnięciu używaj jak zwykłego płynu do naczyń.
Czysty piekarnik
Potrzebne będą: szklanka sody oczyszczonej, dwie łyżki soli i odrobina gorącej wody. Mieszanka powinna mieć konsystencję pasty, następnie umieść ją na powierzchni piekarnika, delikatnie wyszoruj i pozostaw na 10 minut. Po upływie tego czasu wszystko delikatnie zetrzyj wilgotną ściereczką.
Czyste fugi
Działa lepiej niż wszystkie magiczne płyny, które tak ochoczo reklamowane są na Facebooku. A wystarczą do tego: woda i soda oczyszczona. Roztwór rozprowadź na fugach, pozostaw na 15-20 minut i zmyj ciepłą wodą. Tylko tyle, efekt gwarantowany.
Czyste baterie
Jeśli na Twoich bateriach w łazience, bądź kuchni stale osadza się kamień lub borykasz się z zaciekami z mydła, to skuteczne w tej walce będą: szklanka octu spirytusowego, szklanka wody. Wystarczy zmieszać ze sobą składniki i przelać do butelki z dyfuzorem, a następnie popsikać baterie, odczekać 15 minut i wyszorować domowym mleczkiem. Jeśli kamień jest uporczywy można na konkretne miejsce położyć plaster cytryny.
Naturalne mleczko do czyszczenia
Mleczkiem tym wyczyścisz tak naprawdę wszystko, jest bardzo uniwersalne, ma te same zastosowania co sklepowa wersja. Potrzebne będą: 100g sody oczyszczonej, 50ml mydła marsylskiego i opcjonalnie olejek eteryczny. Wszystkie składniki należy ze sobą wymieszać i umieścić w szklanym pojemniku.
Czysta kuchnia
Naturalny środek do walki z tłuszczem? Można nim czyścić płytę kuchenną, blaty oraz zlew. Lista zakupów: 2 łyżki mydła marsylskiego, 300ml wody i znów opcjonalnie olejek eteryczny. Najlepiej przelać miksturę do butelki z dyfuzorem.
Pochłaniacz zapachów
Wystarczy, że cztery łyżeczki sody oczyszczonej umieścisz w niewielkiej miseczce, a następnie postawisz ją w miejscu, gdzie znajduje się nieprzyjemny zapach (można ją włożyć nawet do lodówki). Po kilku godzinach po zapachu nie powinno być śladu.
Czysty czajnik
Walczyć z kamieniem i osadem można na kilka sposobów. My polecamy przede wszystkim zagotować wodę z kwaskiem cytrynowym, bądź octem. Jak widać przygotowanie własnych, naturalnych środków czystości jest banalnie proste i nie wymaga zbyt dużej ilości czasu. W dodatku jest to bardzo ekonomiczny sposób na zachowanie czystości w domu. Mamy nadzieję, że wypróbujecie wymienione przepisy i dacie nam znać, czy u Was również działają one cuda. Koniecznie napiszcie w komentarzach, czy stosujecie takie mikstury u siebie, a może macie przepisy na inne naturalne roztwory?