Przychodząca wiosna niesie ze sobą nową energię, a co za tym idzie chęć do działania. Często to właśnie o tej porze roku zaczynamy dbać o nasze domowe oraz ogrodowe rośliny, jednak nie wszystkie nasze uprawy są ekologiczne. To nie tak, że teraz powinniście wyrzucać wszystkie swoje kwiaty, ale warto przyjrzeć się temu, co tak naprawdę jest korzystne dla naszego zdrowia oraz środowiska i pozwoli nam uniknąć popełniania tych samych błędów w przyszłości. Co więcej ekologiczne ogrody (również te balkonowe) są teraz bardzo modne, dlatego wszystkie potrzebne produkty są na wyciągnięcie ręki.
Nasza dbałość o ogród powinna iść w parze z troską o przyrodę, dlatego tak istotne jest to jakich roślin i produktów do ich utrzymania używamy. Naturę trzeba chronić, bo w dzisiejszym świecie narażona jest na wiele czynników niszczących i to od nas zależy czy i jak długo będziemy się nią jeszcze cieszyć. Zresztą zmiana strategii ogrodowych przyjazna jest nie tylko dla środowiska, ale i naszej kieszeni. Dziś chcemy Wam pokazać jakie rośliny i zioła warto uprawiać oraz jak usprawnić proces dbania o prywatny, ekologiczny ogród.
Przede wszystkim dbaj o ziemię
To tak naprawdę klucz jeśli chodzi o dbałość ogrodu. Zdrowa gleba to podstawa całego ekosystemu oraz gwarancja udanych upraw roślinnych czy warzywnych. Jest także siedliskiem dla setek mikroorganizmów, bez których nasz ogród, by sobie nie poradził. Aby rośliny mogły wykorzystać składniki pokarmowe do budowy tkanek potrzebują procesów humifikacji i mineralizacji. Są one możliwe tylko wtedy, gdy w naszej glebie będzie rozwijało się życie, dlatego tak ważne jest to, abyśmy nie używali chemii w swoim ogrodzie. Pamiętajcie - gleba w naturalnych środowisku sobie radzi, dlatego tak samo poradzi sobie na prywatnym terenie. Plony, które produkuje mogą wrócić do niej jako kompost i sama potrafi się odbudowywać.
Nie przekopujcie też zbyt często Waszej ziemi, gdyż możecie wówczas zaburzyć naturalną równowagę panującą w glebie. Pamiętajcie, że to kompost przyciąga dżdżownice, a więc stosując go, wystarczy ściółkowanie dwa razy w sezonie. To dla nas ogromna oszczędność czasu. Dobrze jest również podlewać glebę biohumusem.
Naturalny kompostownik
O zaletach kompostowania pisaliśmy już na naszej stronie nie raz, jednak z doświadczenia wiemy, że warto przypominać o zaletach stosowania tej metody. Kompost to różnego rodzaju resztki roślinne - warzywa, owoce, gałęzie czy skoszona trawa. Są one poddawane rozkładowi i w odpowiednich warunkach tworzą naturalny nawóz. Aby jednak powstał z tego materiał użytkowy, potrzebne są nam również mikroorganizmy oraz dżdżownice, o czym wspomnimy jeszcze później. Całość odbywa się przy odpowiedniej wilgotności powietrza oraz w konkretnej temperaturze i może trwać nawet rok. To, co powinniście również wiedzieć, to fakt, że naturalny nawóz nie śmierdzi - ma ciemny kolor i całkiem przyjemny zapach.
Jakie są plusy posiadania kompostownika?
- Dostarcza naszym kwiatom składniki odżywcze oraz poprawia strukturę gleby poprzez zwiększenie pojemności wodnej i powietrznej (taka ziemia stwarza idealne warunki dla mikroorganizmów, które oczyszczają ją z toksyn i chorobotwórczych grzybów);
- rośliny nawożone kompostem są bardzo zdrowe i bujne;
- pozwala utrzymać nasz ogród w czystości i estetyce - nie musimy przejmować się co zrobić z resztkami roślinnymi, które zaśmiecają naszą zieleń;
- ogranicza koszty - nie trzeba załatwiać dodatkowej wywózki odpadów, a także wydawać dodatkowych pieniędzy na chemiczne substancje nawożące;
- pozwala nam być jeszcze bardziej eko;
- nie również zagrożenia podania zbyt dużej ilości nawozu - może się to zdarzać przy sztucznych nawozach sklepowych;
- przywraca glebie naturalne parametry i odbuduje w ten sposób jej mikroflorę
Chociaż najczęściej decydujemy się na kompostownik z drewna, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać do tego worki. Polecamy worki z naszego sklepu, gdyż są one w pełni ekologiczne - zostały wykonane ze skrobi kukurydzianej i szybko się rozkładają.
Jakie rośliny uprawiać, by nasz ogród był eko?
Najważniejsze jest tak naprawdę to, aby unikać typowo sklepowych roślin doniczkowych, gdyż najczęściej są one produkowane na skalę światową w niezbyt humanitarnych i ekologicznych warunków, o czym wspominaliśmy przy okazji artykułu "Czy cięte kwiaty są ekologiczne?".
Ważne jest także to, by zrezygnować z chemicznych nawozów, gdyż w ten sposób ograniczamy dostęp do naszych roślin wielu owadom, które przecież dbają o nasze uprawy dużo lepiej niż my sami. Aby z kolei zapobiegać chorobom naszych roślin dobrze jest stosować polepszacze glebowe takie jak Humus Active, które zawierają kompleksy naturalnie występujących w glebie mikroorganizmów.
Pamiętajcie, by wybierać do naszego eko ogrodu standardowe nasiona dostępne w wielu marketach, które na opakowaniach oznaczone są symbolem zielone liścia - to oznacza, że do produkacji tego materiału stosowano naturalne metody uprawy, bez żadnych środków chemicznych oraz nawozów sztucznych. Nie będą one również modyfikowane genetycznie. Najlepiej jest uprawiać gatunki, które sprawdzają się w naszym klimacie - są przystosowane do polskiej temperatury oraz ilości opadów oraz są odporne na choroby i szkodniki. W szczególności polecamy tworzenie łąk naturalnych. Niektórzy nawet tworzą taką łąkę na swoim balkonie w niewielkich donicach. Z pewnością taki zabieg sprawdzi się u tych, którzy chcą trochę rozluźnić idealne aranżacje ogrodowe. Na korzyść takiego zastosowania działa fakt, że nie ma przy nim zbyt wiele pracy. Tak naprawdę łąka żyje swoim życiem. Takie działanie sprawia, że możemy pożegnać częste koszenie, dzięki czemu chronimy również owady i inne małe organizmy przebywające na naszym terenie. Wzorując się na nowoczesnym stylu najlepiej jest wybrać naturalną łąkę kwietną - znalezienie jej w sklepach ogrodniczych nie powinno stanowić żadnego problemu.
A może warto postawić na zioła?
Jeśli pragniemy mieć rośliny w naszym mieszkaniu to warto przyjrzeć się uprawie różnego rodzaju ziół. Najlepiej smakują świeże uprawy, jednak, gdy już osiągną maksymalną wielkość, a my nie będziemy mieć możliwości zużyć ich w całości, to warto je ściąć i zamrozić, gdyż nawet wtedy nie tracą swojej wartości. W dodatku zioła są banalne w uprawie i już po tygodniu możemy spodziewać się pierwszych plonów. Najbardziej popularnymi są: bazylia, tymianek, mięta, melisa i rozmaryn. Nie dość, że będą piękną ozdobą dla naszego domu, to jeszcze nadadzą pięknego zapachu naszemu wnętrzu.
Tak naprawdę wiele warzyw możemy także uprawiać w doniczkach. Mowa tutaj między innymi o pomidorach koktajlowych, rzodkiewkach, szczypiorku czy koperku. Nie potrzebują one dużo miejsca ani specjalnych warunków uprawowych. Dobrze jest się przyjrzeć kwiatom jadalnym takim jak nasturcja, nagietek, lawenda, frezja czy fiołek - możemy je wykorzystać do przyozdobienia wielu naszych dań. Mają one również szerokie zastosowanie w kosmetyce naturalnej. Można je wykorzystać do robienia kremów czy naparów.
Jak widać pomysłów na eko ogród jest mnóstwo, więc jeśli środowisko nie jest nam obojętne, to warto wykorzystać powyższe wskazówki w swoim domu. Jeśli zależy Wam również na estetyce Waszych roślin to polecamy osłonki na rośliny, które znajdziecie w naszym asortymencie. Do wyboru jest kolor biały oraz czarny i z całą pewnością będą pasowały niemal do każdego wnętrza.