Opinie o Nas

Jak być ekologicznym w pracy i na studiach?

0
Jak być ekologicznym w pracy i na studiach?

Rok szkolny zaczął się już prawie miesiąc temu, nowy rok akademicki zbliża się wielkimi krokami, a praca? Cóż, od niej z reguły nie mamy aż tyle wolnego. Natomiast każde z tych miejsc łączy jedno - zarówno w szkole, na studiach jak i w pracy możemy być bardziej ekologiczni. Czy to ma sens? Jasne, że ma! Wystarczy wrócić do wydarzeń sprzed roku, kiedy to w marcu 2020 pożegnaliśmy nasze biura, a świat natury bez ingerencji człowieka zaczął znów żyć swoim życiem - w kanale weneckim pojawiły się delfiny, a w Nowym Jorku można było w końcu zobaczyć budynki w całej okazałości, gdyż znacząco zmniejszyła się emisja smogu. Wydaje nam się, że warto tą tendencję utrzymać, ale żeby tak było musimy zmodyfikować wiele naszych nawyków i to nie tylko w obrębie naszego domu, ale właśnie też w miejscach publicznych. O ruchu Zero/Less Waste już pisaliśmy, jednak jeśli ktoś chciałby sprawdzić dlaczego warto zadbać o środowisko, to zachęcamy do przeczytania starszych postów. Dzisiaj natomiast zdradzimy, co możemy zrobić, by naszymi działaniami w pracy, w szkole i na studiach nie szkodzić naturze. To naprawdę ma sens

Sprawdź, co masz 

Ta reguła dotyczy tak naprawdę wszystkiego. Zanim kupimy swoim dzieciom stertę nowych zeszytów i zakreślaczy (lub sobie na studia), sprawdźmy czy przypadkiem takie artykuły nie zostały nam z ostatnim lat. Zanim wybierzemy się na zakupy zróbmy przegląd tego, co mamy i sporządźmy listę - to pozwoli nam kupić jedynie potrzebne produkty, a nie takie, które “na pewno mogą się przydać”. Zasada ta dotyczy także nowych ubrań. Zarówno w pracy jak i w szkole chcemy wyglądać stylowo oraz modnie, jednak zanim zaczniemy wymieniać garderobę sprawdźmy nasze szafy, a z całą pewnością znajdziemy mnóstwo rzeczy, w których nadal możemy chodzić. Pamiętajmy także, by zbyt często nie wspierać ruchu fast-fashion, najlepiej byłoby kupować nowe ubrania w polskich butikach lub sacond-handach. 

Drugie śniadanie 

Ciężko wytrzymać w szkole lub pracy bez posiłków na wynos. W tej kwestii również warto zmienić kilka nawyków. Kusi nas zamówienie gotowego jedzenia, jednak to wiąże się z generowaniem specjalnych pojemników, wątpliwej jakości sztućców, czy słomek. W tej kwestii w stosunkowo łatwy sposób możemy pomóc środowisku. Wystarczy, że kilka razy w tygodniu sami będziemy przygotowywać sobie jedzenie, a zamówienia dokonamy na przykład tylko raz czy dwa. Oczywiście warto skorzystać tutaj z pojemników wielorazowego użytku, zamiast folii aluminiowej, czy co gorsza - plastikowych, jednorazowych woreczków. Do pakowania drugiego śniadania świetnie sprawdzą się również woskowijki, papier śniadaniowy czy box biodegradowalny. Jeśli nie chcemy nosić ze sobą metalowych sztućców warto skorzystać z wersji ekologicznej - biodegradowalnej lub drewnianej

Napoje

Jeśli sporadycznie zdarzy nam się kupić butelkę wody, gdy zaspaliśmy, to świat się nie zawali. Gorzej, gdy praktykujemy to na co dzień. Wówczas warto zastanowić się nad zakupem butelek wielorazowego użytku. Na rynku znajdziemy mnóstwo opcji - największym powodzeniem cieszą się te z wbudowanym filtrem, dzięki czemu napełnimy butelkę wodą z kranu. Świetną opcją są również składane butelki, które zmieszczą się nawet w niewielkiej torebce - proponujemy butelkę firmy Stojo, która po rozłożeniu ma aż pojemność 590ml. Ponadto wykonana została z materiału, który nadaje się do recyklingu, nie zawiera BPA, ftalanów, ołowiu i kleju i co chyba najważniejsze - można myć ją w zmywarce! 

Zasada ta dotyczy nie tylko wody, ale również kawy i herbaty. Często, gdy nie zdążymy przygotować kawy w domu, kupujemy ją na mieście. Nie jest to zła opcja (chociaż dużo mniej ekonomiczna), jednak warto mieć wtedy własny kubek, co pozwoli nam dodatkowo zadbać o naturę. W tej kwestii również proponujemy kubek firmy Stojo - występuje w różnych pojemnościach oraz kolorach. Pasuje do uchwytów samochodowych, a po użyciu możemy go poskładać. 

Ogranicz ksero

Czasy, gdy na studiach każdy musiał mieć swój podręcznik dawno poszły w zapomnienie. Teraz najczęściej wystarczy wersja elektroniczna, a jeśli ktoś lubi korzystać z książek tradycyjnych, to wszystkie pozycje znajdzie w bibliotekach wydziałowych. Nie musimy w ten sposób ingerować w przyrodę. Dotyczy to również sporządzania notatek - o ile w szkołach niestety nie jest to jeszcze normą, to na studiach wszystko możemy spisywać na swoim komputerze lub tablecie. W pracy również możemy ograniczyć ilość zużywanego papieru - z większością rzeczy zapoznajmy się w wersji PDF, a druku dokonujemy jedynie w ostateczności. Lubisz korzystać z karteczek samoprzylepnych? Istnieje mnóstwo aplikacji, które pozwolą Ci pożegnać się z tradycyjnym przypominaczem. 

Wybierz ekologiczne artykuły 

Nasz rynek naprawdę dobrze zaopatrzony jest w ekologiczne produkty. Niestety te tradycyjne rzadko nadają się do recyklingu, dlatego dobrze jest zastanowić się nad alternatywami. Szczególnie, że takie produkty, a zwłaszcza w czasach szkolnych, lubimy gromadzić w hurtowych ilościach. Przede wszystkim spróbujmy je ograniczyć, a cała reszta znajdzie swoje zamienniki. Warto wybrać segregatory papierowe zamiast plastikowych, ołówki i kredki z pewnością znajdziesz w świetnym stanie w swoim domu, dlatego zanim ponownie dokonasz tego zakupu, zrób porządki w szafkach swojego dziecka. Nie musimy również kupować plastikowych zakreślaczy - obecnie wiele firm tworzy alternatywne wersje w kredce, które sprawdzą się tak samo dobrze. 

Segreguj śmieci 

Zamiast wszystkie artykuły wyrzucać do kosza przy biurku, zrób sobie mały spacer do kuchni, gdzie możliwe, że znajdziesz specjalne pojemniki przeznaczone do segregacji odpadów. Jeśli w Twojej firmie lub na uczelni ich nie ma, warto samemu wyjść z inicjatywą, a z całą pewnością taki pomysł znajdzie swoich zwolenników. Warto również wiedzieć jak prawidłowo segregować odpady - pisaliśmy o tym tutaj

Jak widać ekologicznych zachowań w pracy, na uczelni i w szkole jest sporo, jednak nie trzeba wprowadzać ich wszystkich od razu, gdyż możecie się szybko zniechęcić. Warto chociaż odrobinę zmodyfikować swoje nawyki, co z pewnością pozwoli Wam zaoszczędzić również sporo pieniędzy. A Wy jakie ekologiczne zachowania praktykujecie? Koniecznie podzielcie się tym z nami w komentarzach! 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl