Opinie o Nas
Promocje
Peeling kawowy  Ajeden 230g
Peeling kawowy Ajeden 230g
39,00 zł 20,00 zł 31,71 zł 16,26 zł
szt.
Bambusowa myjka do naczyń - BAMBAW
Bambusowa myjka do naczyń - BAMBAW
23,00 zł 20,00 zł 18,70 zł 16,26 zł
szt.
Szklana butelka 450 ml.
Szklana butelka 450 ml.
45,00 zł 35,00 zł 36,59 zł 28,46 zł
szt.
Szklana butelka 540ml. + termo pokrowiec
Szklana butelka 540ml. + termo pokrowiec
27,90 zł 22,00 zł 22,68 zł 17,89 zł
szt.
Kubek termiczny Stojo Bottle Ink 590 ml
Kubek termiczny Stojo Bottle Ink 590 ml
110,00 zł 99,00 zł 89,43 zł 80,49 zł
szt.
Kubek termiczny Stojo Pocket Green 350 ml
Kubek termiczny Stojo Pocket Green 350 ml
62,00 zł 56,00 zł 50,41 zł 45,53 zł
szt.
Maszynka do golenia  - srebrna
Maszynka do golenia - srebrna
85,00 zł 80,00 zł 69,11 zł 65,04 zł
szt.
Ekologiczna myjka do mycia naczyń i garnków
Ekologiczna myjka do mycia naczyń i garnków
16,00 zł 13,50 zł 13,01 zł 10,98 zł
szt.
Rękawica do masażu jutowo - konopna Ministerstwo Dobrego Mydła
Rękawica do masażu jutowo - konopna Ministerstwo Dobrego Mydła
44,00 zł 39,00 zł 35,77 zł 31,71 zł
szt.
Worek - 25x34cm z nadrukiem zając
Worek - 25x34cm z nadrukiem zając
14,50 zł 12,00 zł 11,79 zł 9,76 zł
szt.
Palo Santo
Palo Santo
39,00 zł 35,00 zł 31,71 zł 28,46 zł
szt.
Drzewo cedrowe
Drzewo cedrowe
34,00 zł 29,00 zł 27,64 zł 23,58 zł
szt.

Jak stworzyć własny organiczny kompostownik?

0
Jak stworzyć własny organiczny kompostownik?

Czym jest kompostownik?

Kompost to różnego rodzaju resztki roślinne - warzywa, owoce, gałęzie czy skoszona trawa. Są one poddawane rozkładowi i w odpowiednich warunkach tworzą naturalny nawóz. Aby jednak powstał z tego materiał użytkowy, potrzebne są nam również mikroorganizmy oraz dżdżownice, o czym wspomnimy jeszcze później. Całość odbywa się przy odpowiedniej wilgotności powietrza oraz w konkretnej temperaturze i może trwać nawet rok. To, co powinniście również wiedzieć, to fakt, że naturalny nawóz nie śmierdzi - ma ciemny kolor i całkiem przyjemny zapach. 

Jakie są plusy posiadania kompostownika?

  • Dostarcza naszym kwiatom składniki odżywcze oraz poprawia strukturę gleby poprzez zwiększenie pojemności wodnej i powietrznej (taka ziemia stwarza idealne warunki dla mikroorganizmów, które oczyszczają ją z toksyn i chorobotwórczych grzybów);
  • rośliny nawożone kompostem są bardzo zdrowe i bujne;
  • pozwala utrzymać nasz ogród w czystości i estetyce - nie musimy przejmować się co zrobić z resztkami roślinnymi, które zaśmiecają naszą zieleń;
  • ogranicza koszty - nie trzeba załatwiać dodatkowej wywózki odpadów, a także wydawać dodatkowych pieniędzy na chemiczne substancje nawożące;
  • pozwala nam być jeszcze bardziej eko;
  • nie również zagrożenia podania zbyt dużej ilości nawozu - może się to zdarzać przy sztucznych nawozach sklepowych;
  • przywraca glebie naturalne parametry i odbuduje w ten sposób jej mikroflorę

Jak stworzyć własny kompostownik?

Najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca na nasz kompostownik i określić czy chcemy by był widoczny, czy jednak wolimy go ukryć na tyle, by nie rzucał się w oczy. Miejmy na uwadze, że powinien się on znaleźć w miejscu lekko zacienionym i wolnym od wiatru (ograniczamy w ten sposób utratę wilgoci). Nie zapominajmy także o wielkości naszego ogrodu, gdyż sam kompostownik nie może być ani za duży ani za mały. W zbyt małym nie pomieszczą się nasze odpady biodegradowalne, natomiast duży zajmuje niepotrzebne miejsce, które możemy przeznaczyć na piękną roślinność. Następnie powinniśmy wybrać odpowiedni pojemnik - może być on wykonany z bali, desek lub tworzyw sztucznych (chociaż tego akurat nie polecamy). Tak naprawdę najlepiej wykonać go samodzielnie. Wtedy pamiętajmy, by maksymalna szerokość wynosiła 150cm, a wysokość 120cm - zapewnimy w ten sposób odpowiedni dostęp powietrza, które jest niezbędne do przebiegu całego procesu. Jeśli odpowiednio do tego podejdziemy unikniemy gnicia resztek i pozwolimy na rozwój mikroorganizmów, którym będzie się nasz kompost kojarzyć z żyzną glebą. W pojemniku układamy odpowiednie warstwy, by nadmiar wody mógł swobodnie spływać. Chodzi tutaj o to, by mieszać ze sobą odpowiednie materiały - suche (na przykład gałęzie) z wilgotnymi, natomiast zielone z brązowymi itp. Nie mogą być one zbyt grube, gdyż przyczyni się to do ograniczenia powietrza. Najlepiej jest rozważyć kompostownik o objętości ponad 1500l, to powinno wystarczyć na odpady zarówno z naszego ogrodu, jak i gospodarstwa domowego (resztek jedzenia). 

Jeśli kompostownik chcemy usytuować na balkonie, to musimy pamiętać, by stał on w ciepłym miejscu, a więc w grę wchodzą tylko wiosenno-letnie miesiące (na resztę miesięcy powinniśmy przenieść go do naszego mieszkania). Chociaż kompostownik nie śmierdzi, to problem mogą stanowić dżdżownice, gdyż nie każdy chce mieć je w swoim domu. Możemy wtedy wykorzystać bakterie w probiotycznym płynie, tyle, że za każdym razem, gdy wrzucamy do niego nowe odpady musimy spryskać je odpowiednim preparatem. 

Chociaż najczęściej decydujemy się na kompostownik z drewna, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać do tego worki. Polecamy worki z naszego sklepu, gdyż są one w pełni ekologiczne - zostały wykonane ze skrobi kukurydzianej i szybko się rozkładają. 

Czego nie wrzucać do kompostownika?

Oczywiście do kompostownika nie wrzucamy absolutnie żadnych sztucznych materiałów. Ale nie należy również wrzucać chorych czy porażonych roślin, chwastów z nasionami, liści orzechu, dębu i olchy, resztek cytrusów, pozostałości mięsa i ryb, popiołu oraz gazet.  

Jak mogliście zauważyć samodzielne przygotowanie kompostownika i cały ten proces nie jest szczególnie trudny i tak naprawdę każdy z nas może spróbować w tym swoich sił. Musimy jedynie zadbać o odpowiednie miejsce, by móc stworzyć kompost i przyczynić się do wzrostu ekologii, dzięki wykorzystaniu wtórnych surowców. Nauczysz się w ten sposób również lepszej segregacji odpadów. Chyba warto spróbować :)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl