Wielokrotnie wspominaliśmy o tym jak wprowadzać różne idee Zero Waste we własnym domu i chociaż kompostowanie zazwyczaj w tych poradnikach się pojawiało, to nigdy nie powiedzieliśmy jak go wykonać. Zgodnie z danymi przekazywanymi przez Ministerstwo Klimatu resztki jedzenia stanowią aż 70% odpadów, dlatego kompostowanie jest idealnym rozwiązaniem również dla naszych gospodarstw domowych. Samo wykonanie jest banalnie proste, a dzięki temu nie musimy się martwić, co zrobimy ze skoszoną trawą, zniszczoną roślinnością czy właśnie wspomnianymi resztkami jedzenia. Ponadto kompostownik pomaga stworzyć naturalny nawóz, którym w żaden sposób nie zaszkodzimy naszym roślinom. Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie inne korzyści wynikają z tego procesu, to zapraszamy do lektury.
Czym jest kompostownik?
Kompost to różnego rodzaju resztki roślinne - warzywa, owoce, gałęzie czy skoszona trawa. Są one poddawane rozkładowi i w odpowiednich warunkach tworzą naturalny nawóz. Aby jednak powstał z tego materiał użytkowy, potrzebne są nam również mikroorganizmy oraz dżdżownice, o czym wspomnimy jeszcze później. Całość odbywa się przy odpowiedniej wilgotności powietrza oraz w konkretnej temperaturze i może trwać nawet rok. To, co powinniście również wiedzieć, to fakt, że naturalny nawóz nie śmierdzi - ma ciemny kolor i całkiem przyjemny zapach.
Jakie są plusy posiadania kompostownika?
- Dostarcza naszym kwiatom składniki odżywcze oraz poprawia strukturę gleby poprzez zwiększenie pojemności wodnej i powietrznej (taka ziemia stwarza idealne warunki dla mikroorganizmów, które oczyszczają ją z toksyn i chorobotwórczych grzybów);
- rośliny nawożone kompostem są bardzo zdrowe i bujne;
- pozwala utrzymać nasz ogród w czystości i estetyce - nie musimy przejmować się co zrobić z resztkami roślinnymi, które zaśmiecają naszą zieleń;
- ogranicza koszty - nie trzeba załatwiać dodatkowej wywózki odpadów, a także wydawać dodatkowych pieniędzy na chemiczne substancje nawożące;
- pozwala nam być jeszcze bardziej eko;
- nie również zagrożenia podania zbyt dużej ilości nawozu - może się to zdarzać przy sztucznych nawozach sklepowych;
- przywraca glebie naturalne parametry i odbuduje w ten sposób jej mikroflorę
Jak stworzyć własny kompostownik?
Najlepiej zacząć od wyboru odpowiedniego miejsca na nasz kompostownik i określić czy chcemy by był widoczny, czy jednak wolimy go ukryć na tyle, by nie rzucał się w oczy. Miejmy na uwadze, że powinien się on znaleźć w miejscu lekko zacienionym i wolnym od wiatru (ograniczamy w ten sposób utratę wilgoci). Nie zapominajmy także o wielkości naszego ogrodu, gdyż sam kompostownik nie może być ani za duży ani za mały. W zbyt małym nie pomieszczą się nasze odpady biodegradowalne, natomiast duży zajmuje niepotrzebne miejsce, które możemy przeznaczyć na piękną roślinność. Następnie powinniśmy wybrać odpowiedni pojemnik - może być on wykonany z bali, desek lub tworzyw sztucznych (chociaż tego akurat nie polecamy). Tak naprawdę najlepiej wykonać go samodzielnie. Wtedy pamiętajmy, by maksymalna szerokość wynosiła 150cm, a wysokość 120cm - zapewnimy w ten sposób odpowiedni dostęp powietrza, które jest niezbędne do przebiegu całego procesu. Jeśli odpowiednio do tego podejdziemy unikniemy gnicia resztek i pozwolimy na rozwój mikroorganizmów, którym będzie się nasz kompost kojarzyć z żyzną glebą.
W pojemniku układamy odpowiednie warstwy, by nadmiar wody mógł swobodnie spływać. Chodzi tutaj o to, by mieszać ze sobą odpowiednie materiały - suche (na przykład gałęzie) z wilgotnymi, natomiast zielone z brązowymi itp. Nie mogą być one zbyt grube, gdyż przyczyni się to do ograniczenia powietrza. Najlepiej jest rozważyć kompostownik o objętości ponad 1500l, to powinno wystarczyć na odpady zarówno z naszego ogrodu, jak i gospodarstwa domowego (resztek jedzenia). Jeśli kompostownik chcemy usytuować na balkonie, to musimy pamiętać, by stał on w ciepłym miejscu, a więc w grę wchodzą tylko wiosenno-letnie miesiące (na resztę miesięcy powinniśmy przenieść go do naszego mieszkania). Chociaż kompostownik nie śmierdzi, to problem mogą stanowić dżdżownice, gdyż nie każdy chce mieć je w swoim domu. Możemy wtedy wykorzystać bakterie w probiotycznym płynie, tyle, że za każdym razem, gdy wrzucamy do niego nowe odpady musimy spryskać je odpowiednim preparatem. Chociaż najczęściej decydujemy się na kompostownik z drewna, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać do tego worki. Polecamy worki z naszego sklepu, gdyż są one w pełni ekologiczne - zostały wykonane ze skrobi kukurydzianej i szybko się rozkładają.
Czego nie wrzucać do kompostownika?
Oczywiście do kompostownika nie wrzucamy absolutnie żadnych sztucznych materiałów. Ale nie należy również wrzucać chorych czy porażonych roślin, chwastów z nasionami, liści orzechu, dębu i olchy, resztek cytrusów, pozostałości mięsa i ryb, popiołu oraz gazet.
Jak mogliście zauważyć samodzielne przygotowanie kompostownika i cały ten proces nie jest szczególnie trudny i tak naprawdę każdy z nas może spróbować w tym swoich sił. Musimy jedynie zadbać o odpowiednie miejsce, by móc stworzyć kompost i przyczynić się do wzrostu ekologii, dzięki wykorzystaniu wtórnych surowców. Nauczysz się w ten sposób również lepszej segregacji odpadów. Chyba warto spróbować :)