Opinie o Nas
Promocje
Bambusowa myjka do naczyń - BAMBAW
Bambusowa myjka do naczyń - BAMBAW

19,50 zł

Cena regularna: 23,00 zł

Najniższa cena: 18,60 zł
szt.
Płatki do demakijażu  (tuba 10 szt.) - BAMBAW
Płatki do demakijażu (tuba 10 szt.) - BAMBAW

36,50 zł

Cena regularna: 44,00 zł

Najniższa cena: 39,90 zł
szt.
Fartuch kuchenny
Fartuch kuchenny

21,50 zł

Cena regularna: 34,00 zł

Najniższa cena: 34,00 zł
szt.
Słomki bambusowe  z czyścikiem (10 szt.)
Słomki bambusowe z czyścikiem (10 szt.)

19,50 zł

Cena regularna: 24,00 zł

Najniższa cena: 18,00 zł
szt.
Maselniczka biała
Maselniczka biała

42,50 zł

Cena regularna: 52,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Gąbka do kąpieli XXL - naturalna  Tropik surowa
Gąbka do kąpieli XXL - naturalna Tropik surowa

39,50 zł

Cena regularna: 57,00 zł

Najniższa cena: 42,00 zł
szt.
Gąbka do kąpieli  - naturalna  Tropik surowa
Gąbka do kąpieli - naturalna Tropik surowa

27,50 zł

Cena regularna: 37,00 zł

Najniższa cena: 29,00 zł
szt.
Gąbka do kąpieli - naturalna  honeycomb surowa
Gąbka do kąpieli - naturalna honeycomb surowa

44,00 zł

Cena regularna: 54,00 zł

Najniższa cena: 54,00 zł
szt.
Dozownik do oliwy octu-2 butelki
Dozownik do oliwy octu-2 butelki

39,50 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 45,50 zł
szt.
zestaw do sushi - 7 elementów.
zestaw do sushi - 7 elementów.

24,60 zł

Cena regularna: 29,95 zł

Najniższa cena: 21,00 zł
szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - mix 6 szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - mix 6 szt.

135,50 zł

Cena regularna: 175,00 zł

Najniższa cena: 135,00 zł
szt.
Drewniana taca
Drewniana taca

95,90 zł

Cena regularna: 129,00 zł

Najniższa cena: 129,00 zł
szt.

Jak uczyć dzieci dbania o środowisko?

0
Jak uczyć dzieci dbania o środowisko?

To najbliższe otoczenie kształtuje w najmłodszych spojrzenie na świat. Same z siebie nie chcą wyrzucać śmieci w parku, czy na środku chodnika. W nas, dorosłych tkwi odpowiedzialność za to, jak maluchy będą podchodzić do ochrony środowisko, a przecież to jest przyszłe pokolenie, które może poprawić nasz byt na tej planecie. Wbrew pozorom dzieci bardzo lubią opowieści o Planetach i naturze, więc bardzo łatwo możemy przemycić ten temat w codziennych zabawach. Bardzo ważne jest to, by wyrosły na świadomych i odpowiedzialnych ludzi, dlatego już od samego początku powinniśmy im uświadamiać (oczywiście odpowiednio do wieku) jak ważne jest środowisko, w którym przebywamy. Dzisiaj chcemy Wam przybliżyć w jaki sposób zachęcić dziecko do dbania o Ziemię oraz uświadamiać mu czym jest ekologia. 

Dzieci najlepiej uczą się przez obserwację

Właśnie z tego względu najważniejsze jest to, abyśmy sami dbali o środowisko. Dzieci obserwując dorosłych mogą czerpać inspiracje i same będą chciały odtworzyć dane zachowanie. Jeśli chcemy, by nasze dziecko przejawiało jakąś konkretną postawę, to musimy zachować w tym spójność i sami tak postępować. Dobrze byłoby również tłumaczyć, dlaczego robimy tak, a nie inaczej. Będąc na zakupach nie zapomnij o ekologicznej torbie, natomiast na przyjęciu w ogrodzie zrezygnuj z plastikowych talerzy i wykorzystaj ich ekologiczne wersje - na przykład naczynia biodegradowalne. Naucz swoje dziecko wrażliwości - przejmując się losem innych, będzie wiedziało, że słabsi od niego potrzebują pomocy. Możecie wspólnie opiekować się bezdomnymi kotkami, chodzić do schroniska, czy dokarmiać ptaki zimą. Dawanie przykładu, to tak naprawdę najważniejsza kwestia w procesie proekologicznym (i w każdym zachowaniu, które chcielibyśmy zaobserwować u naszego malucha). 

Bajki o naturze 

Nic nie działa lepiej na wyobraźnię dziecka niż właśnie bajki. Większość maluchów je uwielbia i mogłoby słuchać godzinami niezwykłych opowieści. Właśnie dlatego dobrze byłoby nawet w tej kwestii przemycić tematy ekologiczne. Może w Zamku ulubionej księżniczki zorganizują zawody w sprzątaniu pobliskiego lasu? Albo wykreujesz nowego superbohatera, który sprawy naszej Planety stawia na pierwszym miejscu? Cóż, to zadanie z pewnością wymaga rozbudzenia naszej wyobraźni, ale działa dużo lepiej niż zwykłe tłumaczenie, dlaczego tak ważne jest dbanie o środowisko. Możemy też skorzystać z gotowych propozycji i poczytać dziecku książeczki - polecamy “Co zrobić z tą górą śmieci?” autorstwa Małgorzaty Ogonowskiej i Artura Rogosia.

Obcowanie z naturą

Nic nie uczy lepiej o naturze niż właśnie natura. Zaszczep w nim miłość do przyrody już od samego początku. Dużo łatwiej będzie mu dbać o to, co jest dla niego znajome. Dlatego zamiast spędzać czas przed telewizorem zabierz je do parku lub lasu. Pokaż, że jest to dom, dla wielu zwierząt i dlatego tak ważne jest szanowanie tego miejsca i zachowanie w nim ciszy i porządku. Ważne, by potrafiło okazywać im empatię i szanowało nawet owady. Możesz również pokazać mu różne, egzotyczne gatunki zwierząt w pobliskim zoo, wyjaśniając, skąd pochodzą i w jakim środowisku żyją naturalnie. Każda pora roku jest dobra na zabawy na świeżym powietrzu. Wiosną i latem możemy spędzać niemal całe dnie na świeżym powietrzu organizując pikniki, czy inne ciekawe zabawy. Natomiast jesień oraz zima ze względu na niskie temperatury nie pozwalają nam już na tak długie zabawy. Chociaż przy odpowiednim ubiorze nic nie stoi na przeszkodzie, by choć przez chwilę pozbierać kasztany i kolorowe liście, czy pojeździć na sankach oraz ulepić bałwana. 

Wspólne zabawy 

Nauka przez zabawę jest udowodnioną, najlepszą formą zdobywania wiedzy. Tutaj również możemy rozbudzić naszą kreatywność. Możemy na przykład wybrać kilka odpadów i zrobić wyścigi - kto szybciej odpowiednio je posegreguje. Pisaliśmy już o tym jak ponownie wykorzystać karton, a z całą pewnością takie kreatywne zabawy spodobają się Waszym maluchom. Możemy również skorzystać z gotowych propozycji, szczególnie przy starszych dzieciach i wybrać różnego rodzaju planszówki. "Niezłe ziółko", to gra karciana, która pozwoli nam się zagłębić w świecie roślin, natomiast “ślimaki to mięczaki” przybliża nam zagadnienie ekosystemu oraz w ogóle samego świata ekologii. 

Domowy ogród

Wspólne sadzenie roślin? Super sprawa. Nie tylko uczy dbania o środowisko, ale także odpowiedzialności za kwiaty oraz owady, które na nich później będą przebywać. Jeśli posiadasz ogród możecie wspólnie zasiać naturalną łąkę, czy nawet własne warzywa. Natomiast jeśli macie do dyspozycji jedynie balkon to świetnie sprawdzą się rośliny doniczkowe. Z pewnością będzie to bardzo efektywna nauka ekologii

Zaadoptuj zwierzaka 

Jeśli możesz sobie na to pozwolić, to świetną opcją jest wybór zwierzaka ze schroniska. Dziecko uczy się w ten sposób odpowiedzialności oraz szacunku do całego ekosystemu. Jednak zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe, dlatego takie zwierzątko możemy zaadoptować również wirtualnie. Nie trzeba wpłacać ogromnych kwot, wystarczy kilka złotych miesięcznie, natomiast Wasz maluch będzie otrzymywać bieżące informacje o stanie zdrowia oraz samopoczuciu swojego pupila. 

Bardzo ważne jest to, by od najmłodszych lat uczyć dziecko odpowiedzialności za przyrodę. Dzięki temu wejdzie w dorosłe życie pełne empatii, odpowiedzialności oraz wrażliwości. Nie będzie mu obojętny los innych, szczególnie słabszych od niego. Dlatego powinniśmy tłumaczyć mu, dlaczego życie naszej Planety jest tak ważne. Kiedy będzie widziało, że ma to sens, chętniej będzie segregowało śmieci, czy dbało o zwierzęta. Musi widzieć, że jest to nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim pożyteczne. To w naszych rękach jest obudzenie tej świadomości u najmłodszych, jeśli chcemy, by przyszłe pokolenia jeszcze bardziej dbały o naturalne środowisko. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl