Pisaliśmy już o tym jak sprawić, by nasza kuchnia stała się bardziej ekologiczna, więc czas by zmiany wprowadzić również w łazience. W końcu to pomieszczenie, w którym, szczególnie panie, spędzają mnóstwo czasu. Ostatnio coraz częściej możemy zauważyć tendencję do ekologicznego podejścia już na etapie produkcji materiałów potrzebnych do wykończenia tego pomieszczenia.
Jest to naprawdę rewelacyjna zmiana i jeśli planujemy remont naszej łazienki, to zachęcamy do szerszego zapoznania się z tym tematem, w szczególności, że pomiędzy eco materiałami a zwykłymi nie ma różnic cenowych. Dzisiaj natomiast przedstawimy Wam kilka bardzo użytecznych rozwiązań, które możecie wcielić w życie właściwie od razu. Nie wymagają one ani większych nakładów finansowych, ani nawet zwiększonej ilości czasu. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by zadbać o nasze środowisko.
Mniejsze zużycie wody
Teoretycznie oczywistość, ale w praktyce wygląda to jednak inaczej. Nadal mamy tendencje do zbyt dużego zużywania wody. Jeśli zwrócimy na tę kwestię uwagę i będziemy bardziej tego świadomi, to sami zauważymy, że nie musimy aż tak bardzo tej wody marnować (na przykład zakręcając ją w trakcie mycia zębów). Z pewnością zachęcające do zmiany będą niższe rachunki. Rewelacyjną opcją jest prysznic - takie kąpiele siłą rzeczy przyczyniają się do mniejszego zużycia wody. Niestety kąpiele w wannie są nie tylko mniej ekologiczne, ale też nieekonomiczne - zużywają nawet o kilkaset litrów/rok wody więcej. Współczesne prysznice zapewniają kąpiel na wysokim poziomie i podobnie jak w wannie możemy się w nim zrelaksować.
Warto również zapoznać się z bateriami wyposażonymi w perlatory. Są to urządzenia montowane na końcach wylewki, które napowietrzają strumień wody, tym samym ograniczając jej zużycie. Są naprawdę niewielkie, dlatego możemy zainstalować je samodzielnie. Ciekawą opcją są również baterie z termostatem. Brzmi specjalistycznie, ale to mieszacz, który reguluje temperaturę wypływającą z wylewki. Inną opcją są baterie z czujnikiem ruchu, ograniczające napływ wody. Rynek oferuje nam ogrom możliwości jeśli chodzi o wybór baterii, dlatego warto przyjrzeć się ekologicznym rozwiązaniom jakie ma w swojej w ofercie. Wpływ na mniejsze zużycie wody mają również systemy spłukujące w toalecie. Ciekawym rozwiązaniem są stelaże podtynkowe 2/4, które mają możliwość ustawienia wypływającej wody. Nie zapominajmy także o sprawdzaniu szczelność instalacji!
Oszczędzanie energii elektrycznej
Większość łazienek niestety nie ma dostępu do naturalnego światła. Skoro więc musimy inwestować w sztuczne oświetlenie, to warto by wybór padł na żarówki LED. Dzięki temu ograniczymy zużycie energii elektrycznej prawie o połowę, więc nie tylko zadbamy o środowisko, ale też zmniejszymy rachunki. Ponadto mają one dłuższą żywotność niż zwykłe żarówki. Oprócz tego zwróćmy uwagę na ilość prania jaką robimy. Czy na pewno zawsze mamy pełen bęben, a jeśli tak nie jest, to może warto poczekać na zapełnienie, tym samym zmniejszając ilość wykonywanych prań? Jeśli z kolei stoimy przed wyborem nowego sprzętu, to sprawdźmy czy w ofertach nie znajdziemy wersji z ekologicznymi systemami.
Naturalne środki czystości
Oprócz tych wszystkich technologicznych rozwiązań warto również pomyśleć nad ograniczeniem ilości stosowanej chemii. Natura sama zadbała o to, abyśmy żyli w czystych warunkach. Możemy więc samodzielnie tworzyć płyny oraz proszki. W tym celu niezbędne będą: ocet, który ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, a żaden kamień nie jest mu straszny; cytryna - również świetna w usuwania osadów z kamienia i ma nieco przyjemniejszy zapach niż poprzednik; soda oczyszczona - potrafi doczyścić nawet mocno zabrudzone powierzchnie, ma właściwości wybielające, a także pochłaniające nieprzyjemne zapachy; olejki eteryczne - można je dodać do samodzielnie przygotowanych mikstur, zyskując niesamowity zapach, albo zastosować jako odświeżacz powietrza; spirytus salicylowy. Zastosowanie naturalnych składników jest również dobre dla naszego zdrowia, w szczególności dla osób, które zmagają się z różnymi alergiami.
Naturalna pielęgnacja
Aktualnie naturalne kosmetyki znajdziemy niemal na każdym kroku. Trwa moda na składy bez chemii i warto przyjrzeć się temu bliżej. Chociaż nie wszystkie naturalne składy będą dobre dla naszej skóry, to z pewnością warto przetestować niektóre produkty.
W naszej ofercie znajdziecie mnóstwo naturalnych produktów do pielęgnacji. Do kąpieli polecamy naturalne gąbki, kwiatową sól, naturalne mydła (np. hibiskus, czy lawenda), półkule np. czekoladowe, które świetnie nawilżają skórę (i aktualnie są na promocji!) oraz peeling kawowy i szampon do włosów. Mamy rozbudowany asortyment i z pewnością każdy znajdzie produkty dla siebie, które warto przetestować ze względu na świetne składy.
Oprócz tego mamy ogromny wybór naturalnych szczotek do szczotkowania ciała na sucho. O pozytywnym wpływie szczotkowania ciała pisaliśmy tutaj. Nie bez znaczenia pozostają także pozostałe akcesoria codziennego użytku. Je również możemy zmienić na ekologiczne wersje. Są to na przykład patyczki kosmetyczne wykonane z bawełny i bambusa, drewniany grzebień, wielorazowa maszynka do golenia oraz szczoteczka do zębów z tworzywa biodegradowalnego. Warto stawiać na produkty, które mają wielorazowe zastosowania jak np. bawełniane płatki kosmetyczne. Nie zapominajmy także o projekcie denko!
Wyposażenie naszej łazienki
Aranżując wnętrze warto zadbać o to, by produkty, które wybieramy nie były wykonane z plastiku. Oczywiście wyjątek stanowią miski, gdyż trudno wykorzystywać szklane wersje do każdej czynności, którą wykonujemy. Natomiast rzeczy takie jak mydelniczka czy kubek na szczoteczki mogą być wykonane np. z drewna lub ceramiki. Warto także zwrócić uwagę na to jakie wybieramy ręczniki i czy są one wykonane z naturalnych materiałów - ma to również znaczenie dla naszej skóry.
Małymi krokami możemy wiele osiągnąć, dlatego warto zacząć od zmiany nawyków. Zaproponowane przez nas zastosowania nie są trudne w realizacji, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby chociaż część z nich wykorzystać w swojej łazience. A czy Wy stosujecie te patenty? A może macie jeszcze inne pomysły? Koniecznie podzielcie się tym z nami w sekcji komentarzy!