Chociaż palenie kadzideł nadal nie jest zbyt powszechne w Polsce i najczęściej kojarzone jest z obrzędami kościelnymi, to musimy pamiętać, że pachnące drewienka, żywice czy zioła i olejki już od tysiącleci wykorzystywane są w celach rytualnych, medycznych oraz właśnie religijnych. Do dzisiaj w wielu kulturach używanie kadzideł ma na celu nawiązania kontaktu z przodkami czy właśnie sprzyja rytuałom oczyszczającym. W dodatku są do tego wyznaczone konkretne daty i wydarzenia, takie jak: przesilenie, pełnia księżyca, narodziny, a nawet śmierć. Głównym celem ich palenia miał być korzystny wpływ na samopoczucie, dlatego towarzyszy nawet zabiegom leczniczym. I chociaż rodzajów kadzideł jest naprawdę całe mnóstwo, to tak naprawdę każdy z nich ma bardzo podobne zadanie. Różnią się między sobą jedynie składem, sposobem palenia czy regionem z jakiego pochodzą. Najczęściej są pochodzenia roślinnego i to właśnie taka kompozycja sprzyja uwalnianiu magicznego zapachu. Dym, który się z nich wydobywa potrafi zupełnie zmienić nasze samopoczucie i wprawić nas w stan relaksacji. Idealnie sprawdzi w trakcie praktyki jogi, treningu mindfulness czy medytacji.
Czy palenie kadzideł jest ekologiczne i kto może je stosować?
Palenie kadzideł jest jak najbardziej ekologiczne pod warunkiem, że kupimy je u sprawdzonego sprzedawcy. Zbyt niska cena powinna nas niestety zniechęcić, gdyż z naturalnymi roślinami takie kadzidło nie ma zbyt wiele wspólnego. Wówczas najczęściej ma chemiczny skład, którego dym przez nas wdychany może doprowadzić nawet do nowotworów i wtedy z działaniem leczniczym nie mają one nic wspólnego, a ponadto wytwarzają szkodliwe substancje dla atmosfery. Z całą pewnością z takich substancji powinny zrezygnować osoby w ciąży, starsze, mające problem z oddychaniem oraz astmą oraz dzieci. Cząsteczki uwalniające się podczas palenia kadzidła wnikają do organizmu poprzez powietrze, które wdychamy. Odpowiadają za to komórki czuciowe, które wysyłają taką informację do mózgu, a ten z kolei poprzez aktywację układu nerwowego doprowadza nas do stanu relaksacji. To dlatego wpływają one na nasz nastrój oraz uczucia.
Jakie kadzidła będą dla nas najlepsze?
W naszym asortymencie znajdziesz szeroki wybór różnego rodzaju kadzideł, dlatego postaramy się Wam przybliżyć działania konkretnych substancji.
Możemy ją spotkać na suchych terenach, gdzie przez cały rok ma dostęp do promieni słonecznych. Ma wysokie łodygi i białe liście, którym zawdzięcza swoją nazwę. Pochodzi z południowej części USA. Zapach Szałwii jest wyrazisty, intensywny, ziołowy i drzewny. Określany jest też jako ciepły i ostry, dla niektórych wręcz nieprzyjemny, co symbolizuje oczyszczanie i nowe początki. Po tym jak odpalimy szałwię, zaczyna roznosić się charakterystyczny dym, który niegdyś służył do oczyszczania pomieszczeń, leczył infekcje oraz pozbywał się złej aury. Aktualnie wiemy, że ma działanie bakteriobójcze oraz może być naturalnym antybiotykiem, a także wprowadzać nas w stan relaksacji. Ponadto pomaga w problemach układu pokarmowego i łagodzi niektóre bóle, a zawdzięczamy to zawartości cyneolu, który ma właściwości przeciwzapalne.
To kolejny składnik tradycyjnej medycyny naturalnej. Od wieków jest stosowany w leczeniu objawów grypy, przeziębienia, stresu, astmy czy bóli głowy. Ponadto olejek eteryczny ma potwierdzone naukowo działanie bakteriobójcze oraz przeciwdrobnoustrojowe. Jest także źródłem przeciwutleniaczy oraz fitochemikaliów. Z tego względu właśnie zwalcza wolne rodniki, łagodzi bóle stawów czy bóle brzucha. Cytrusowo-drzewny zapach z kolei może sprzyjać oszczyniu złej energii oraz wzbogadzić naszą medytację czy praktykę jogi.
Rytuał tym kadzidłem sprzyja praktyce uważność, zwiększa naszą świadomość oraz duchowość. Pozwala wprowadzić nas w stan odprężenia i harmonii, a ponadto zwiększa naszą energię. Pozwala także uwolnić nas od niekorzystnych emocji. “Smocza krew pozyskiwana jest z palmy Calamus Draco bądź różnych odmian rośliny Dracaena. Czerwona żywica stosowana jest od czasów starożytnych jako barwnik, lekarstwo i kadzidło. Bardzo dobrze sprawdza się również w połączeniu z szałwią białą.
Główne działanie relaksacyjne ma zapach palonego drzewa cedrowego. Ma za zadanie odprężać oraz harmonizować, a jednocześnie zwiększać pewność siebie oraz samoakceptację. Dym wydobywany w czasie palenia pomaga łagodzić napięcie nerwowe oraz ogarniający nas stres. Jest stosowane również w medycynie alternatywnej oraz aromaterapii.
Pęczek szałwii z lawendą i ametystem oraz Pęczek szałwii z płatkiem róży i cytrynem
Tak jak już wspominaliśmy dym palonej szałwii ma działanie lecznicze oraz oczyszczające. Z kolei pomarańczowy kolor tej mieszanki reprezentuje energię oraz działanie, dlatego regularnie używając tego kadzidła jesteśmy w stanie pobudzić swoje ciało i umysł oraz zwiększyć przepływającą przez nas energię. Oprócz tego sprzyja relaksacji i ogólnemu rozluźnieniu ciała, a intensywny i wyrazisty ziołowo-drzewny zapach idealnie sprawdza się w czasie praktyki jogi. Jedną z udowodnionych właściwości tej rośliny jest silne działanie bakteriobójcze, które możemy wykorzystać w okadzaniu zarówno naszej przestrzeni, jak i nas samych.
Ich zapach zawdzięczamy starannej selekcji ziół oraz przypraw oraz delikatnej mieszanki bursztynu. Są niezawodne w stanach przeciążenia psychicznego oraz fizycznego, gdyż energetyzują nasz umysł i ciało. Pozwala także zwiększać koncentrację oraz równowagę emocjonalną. Szczególnie polecamy palić je w czasie medytacji. Oprócz samych kadzideł w naszym asortymencie znajdziecie również specjalne ceramiczne podstawki, które zostały wykonane przez polskich producentów, dlatego dopracowany jest w nich każdy szczegół oraz wykorzystane zostały najlepsze materiały. Każdy z nas zasługuje na chwilę relaksu.