Opinie o Nas
Promocje
Drewniana taca
Drewniana taca

89,50 zł

Cena regularna: 129,00 zł

Najniższa cena: 99,00 zł
szt.
Drewniana tacka na 5 świeczek
Drewniana tacka na 5 świeczek

15,50 zł

Cena regularna: 29,00 zł

Najniższa cena: 18,00 zł
szt.
Półmisek owalny - drewniany
Półmisek owalny - drewniany

18,50 zł

Cena regularna: 25,00 zł

Najniższa cena: 25,00 zł
szt.
Drewniana mydelniczka
Drewniana mydelniczka

19,50 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 27,00 zł
szt.
Drewniana mydelniczka
Drewniana mydelniczka

19,50 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 27,00 zł
szt.
Podstawka bambusowa na książkę kucharską, tablet -deska
Podstawka bambusowa na książkę kucharską, tablet -deska

61,00 zł

Cena regularna: 71,00 zł

Najniższa cena: 71,00 zł
szt.
Fartuch kuchenny
Fartuch kuchenny

19,50 zł

Cena regularna: 34,00 zł

Najniższa cena: 24,00 zł
szt.
Świeca sojowa "Zodiak"- Byk
Świeca sojowa "Zodiak"- Byk

39,00 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
szt.
Łopatka kuchenna - zestaw 4 sztuk
Łopatka kuchenna - zestaw 4 sztuk

14,60 zł

Cena regularna: 18,50 zł

Najniższa cena: 18,50 zł
szt.
Świeca sojowa "Zodiak"- Rak
Świeca sojowa "Zodiak"- Rak

39,00 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
szt.
Świeca sojowa - Special COCO
Świeca sojowa - Special COCO

45,00 zł

Cena regularna: 54,00 zł

Najniższa cena: 54,00 zł
szt.
Świeca sojowa "MY LOVE"
Świeca sojowa "MY LOVE"

32,60 zł

Cena regularna: 46,90 zł

Najniższa cena: 32,00 zł
szt.

Palenie drewnem w kominku - czy zagraża środowisku?

0
Palenie drewnem w kominku - czy zagraża środowisku?

Chociaż aktualnie jeszcze możemy cieszyć się całkiem wysokimi temperaturami, dzięki czemu jesień jest dużo bardziej przyjemna, to niedługo rozpoczniemy sezon prawdziwych mrozów. Wraz z nadejściem zimy znów zaczniemy borykać się z problemem smogu, o którym pisaliśmy ostatnio w artykule dotyczącym ochrony przed tym zjawiskiem. Jedną z przyczyn jego powstawania jest palenie w kominkach, ale przecież nie ma nic przyjemniejszego niż możliwość posiedzenia przy palenisku wieczorem z książką i gorącą herbatą. Oczywiście kominek najczęściej służy do ogrzewania naszego domu, dlatego nie ma możliwości, by go nie użytkować. Odchodzimy jednak od palenia w nim tradycyjnym węglem, gdyż jest to pierwiastek, który szkodzi naszemu zdrowiu oraz środowisku (pomijamy już wykorzystywanie śmieci do tego celu, bo w tej kwestii wypadają jeszcze gorzej niż sam węgiel). Z tego względu większość krajów wycofuje się z eksportu oraz importu tego surowca, przez co jego cena stale rośnie. Ma to przede wszystkim zniechęcić użytkowników do palenia nim w swoim domu. Aktualnie zagwostkę stanowi to, czy w takim razie palenie drewnem również jest szkodliwe dla naszej planety? W poniższym artykule postaramy się rozwiązać ten problem.

Czy palenie drewnem jest eko?

Drewno to przede wszystkim odnawialne paliwo, dlatego jest to najlepsza i najbardziej ekologiczna metoda palenia w kominku. Jest również przystępna cenowo, a więc w dodatku ekonomiczna. Ponadto ze względu na swoje właściwości jest nieuciążliwa dla środowiska oraz naszego zdrowia. Aby jednak drewno nie emitowało szkodliwych związków do atmosfery należy pamiętać o kilku zasadach jego użytkowania. Tylko w takim przypadku cząsteczki spalanego drewna zostaną wbudowane w inne drzewa i znów staną się kolejnym drewnem. Gdyby jednak uległo całkowitemu zniszczeniu, wówczas przyroda wykorzysta go do zasilenia gleby. Dlatego zupełnie nie musimy się martwić o szkodzenie planecie. 

Jak prawidłowo użytkować drewno?

 • Zacznijmy od miejsca pozyskania drzewa. Najlepiej jeśli będziemy kupować go lokalnie w większych ilościach i składować w suchym miejscu, by w trakcie sezonu nie emitować dodatkowego spalania, jeżdżąc po kolejne zapasy. 
 • Musimy wybrać odpowiedni gatunek drewna. Najlepiej jeśli będzie ono twarde i wysokokaloryczne, a więc pochodzące z klonu, dębu, jesiona, brzozy, topoli czy buku. Raczej powinniśmy unikać drzew iglastych zawierających żywicę, gdyż wyróżnia się mocny dymieniem. 
 • Sezonowanie. Ważne, by drewno, którego używamy w naszym gospodarstwie było suche, dlatego powinno sezonować minimum dwa lata. Musi być odseparowane od wilgoci, śniegu oraz deszczu, jednak mieć zapewniony dostęp do powietrza. Jeśli nie zapewnimy takich warunków, to całkiem możliwe, że narazimy je na pleśń oraz gnicie. Zresztą suche drewno pali się dłużej i wytwarza mniejsze ilości dymu.
 • Odpowiednia obróbka. Niestety do palenia nie nadadzą się stare, nieużywane już meble, gdyż te najczęściej pokryte są lakierem, którego spalane związki już są szkodliwe dla środowiska. 
 • Sposób palenia. Istotne jest również to w jaki sposób układamy drewno - opowiemy o tym za chwilę. 
 • Regulacja powietrza. W czasie palenia nie powinno się ograniczać dostępu tlenu do naszego mieszkania, dlatego warto zadbać o to, by okno zostało otwarte. Wyjątek stanowi faza żaru, gdzie dopływ powietrza powinien być znacznie ograniczony. 
 • Dobry kominek. Jeśli możemy sobie na to finansowo pozwolić to dobrze jest zainwestować w nowy sprzęt, który spełnia normy Ekoprojektu BlmSchV2. Określa to maksymalną ilość pyłów oraz dwutlenku węgla do atmosfery. Ponadto takie piece są całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia oraz życia. Często gminy zapewniają dofinansowania do tego typu kwestii, dlatego warto się tym zainteresować. Tylko takie piece są w stanie zapewnić ekologiczne oraz ekonomiczne spalanie. 

Jak prawidłowo ułożyć drewno?

Kluczem do prawidłowego spalania drewna jest jego odpowiednie ułożenie. 

 • Proces spalania musimy rozpocząć od góry. Dzięki temu wszystkie substancje lotne będą dopalone i nie oddadzą szkodliwych cząsteczek do atmosfery. 
 • Odpowiednie ułożenie drewna. Najpierw w palenisku układamy kilka większych polan, a najcieńsze kawałki układamy na samej górze. Ważne by składowane były one naprzemiennie - równolegle i prostopadle. 
 • Na sam koniec używamy szczepy drewna miękkiego, które kładziemy na sam wierzchołek.
 • Do palenia używamy wyłącznie podpałki. Gazety oraz tekturowe opakowania zawierają szkodliwe metale ciężkie. 

Pozwoli nam to na optymalny czas spalania oraz wypalenie wszystkich polan do samego końca.

Wychodzi więc na to, że prawidłowo użytkowane drewno nie jest szkodliwe dla atmosfery. Wymaga to jednak nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale również sporej samodyscypliny. Mokre drewno wytwarza substancje trujące, które kumulują się kominku. Wytworzony czad nie wydziela żadnego zapachu, nie można go zidentyfikować, dlatego nazywany jest cichym zabójcą. Ponadto za palenie mokrym drewnem grozi nam mandat, a więc stanowi to dodatkową motywację do unikania takiej praktyki. Jeśli zadbamy o wszystkie powyższe kroki, to wygrywamy, gdyż nie tylko dbamy o środowisko oraz zdrowie, ale również domowy budżet. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl