Opinie o Nas
Promocje
Bambusowa myjka do naczyń - BAMBAW
Bambusowa myjka do naczyń - BAMBAW

19,50 zł

Cena regularna: 23,00 zł

Najniższa cena: 18,60 zł
szt.
Płatki do demakijażu (tuba 10 szt.) - BAMBAW
Płatki do demakijażu (tuba 10 szt.) - BAMBAW

36,50 zł

Cena regularna: 44,00 zł

Najniższa cena: 39,90 zł
szt.
Fartuch kuchenny
Fartuch kuchenny

21,50 zł

Cena regularna: 34,00 zł

Najniższa cena: 34,00 zł
szt.
Słomki bambusowe z czyścikiem (10 szt.)
Słomki bambusowe z czyścikiem (10 szt.)

19,50 zł

Cena regularna: 24,00 zł

Najniższa cena: 18,00 zł
szt.
Maselniczka biała
Maselniczka biała

42,50 zł

Cena regularna: 52,00 zł

Najniższa cena: 39,00 zł
szt.
Gąbka do kąpieli XXL - naturalna Tropik surowa
Gąbka do kąpieli XXL - naturalna Tropik surowa

39,50 zł

Cena regularna: 57,00 zł

Najniższa cena: 42,00 zł
szt.
Gąbka do kąpieli - naturalna Tropik surowa
Gąbka do kąpieli - naturalna Tropik surowa

27,50 zł

Cena regularna: 37,00 zł

Najniższa cena: 29,00 zł
szt.
Gąbka do kąpieli - naturalna honeycomb surowa
Gąbka do kąpieli - naturalna honeycomb surowa

44,00 zł

Cena regularna: 54,00 zł

Najniższa cena: 54,00 zł
szt.
Dozownik do oliwy octu-2 butelki
Dozownik do oliwy octu-2 butelki

39,50 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 45,50 zł
szt.
zestaw do sushi - 7 elementów.
zestaw do sushi - 7 elementów.

24,60 zł

Cena regularna: 29,95 zł

Najniższa cena: 21,00 zł
szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - mix 6 szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - mix 6 szt.

135,50 zł

Cena regularna: 175,00 zł

Najniższa cena: 135,00 zł
szt.
Drewniana taca
Drewniana taca

95,90 zł

Cena regularna: 129,00 zł

Najniższa cena: 129,00 zł
szt.

Segregacja śmieci - jak się w tym nie pogubić

0
Segregacja śmieci - jak się w tym nie pogubić

Chociaż temat segregacji śmieci jest już z nami od wielu lat, to wcale nie musi oznaczać, że nadal nie stanowi zagwostki. W końcu dosyć łatwo można pogubić się w tych wszystkich instrukcjach, szczególnie wtedy, gdy nie wszystko jest dokładnie opisane na zewnętrznych pojemnikach. Na szczęście w dzisiejszym poście postaramy się zebrać wszystkie kluczowe informacje, tak aby już nic nie stanowiło dla Was problemu. 

Chociaż w teorii prawie 90% Polaków deklaruje, że zarówno oni jak i ich sąsiedzi dbają o zachowanie segregacji śmieci, to niestety w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Nie od dziś wiadomo, że w różnego typu ankietach chcemy wypaść jak najlepiej - dlatego taki wynik nie jest niczym zaskakującym, natomiast najważniejsze w tym wszystkim jest to, by faktycznie do niego dążyć. Powinniśmy w tej kwestii brać przykład z krajów, które naprawdę w tym temacie mają rewelacyjne statystyki. Chociaż niewątpliwie jest to wynik pracy rządu i dosyć wysokich kar za niestosowanie się do przyjętych norm (jak na przykład w Szwajcarii, gdzie osoby odpowiedzialne za wywózkę śmieci, sprawdzają zawartość wyrzuconych worków i na podstawie ich segregacji mogą wystawić odpowiedni mandat). Chociaż w naszym kraju również ta kwestia nie pozostaje obojętna i poczyniono już odpowiednie kroki, by zachęcić rodaków do segregacji śmieci, to niewątpliwie jest to temat wymagający szerszego omówienia i obalenia kilku kontrowersji. 

Dlaczego warto segregować odpady?

Powodów, dla których powinniśmy segregować śmieci jest naprawdę dużo. Najważniejsze jest jednak to, że dzięki takim zabiegom możemy naprawdę sporo zaoszczędzić, a jednocześnie dbamy o środowisko. Przede wszystkim płacimy mniej za wywóz śmieci, oszczędzamy energię, ale też ograniczamy emisję szkodliwych gazów cieplarnianych, czy też dajemy odpadom drugie życie. Takich profitów jest naprawdę ogrom, a wprowadzenie kilku zmian do naszego życia nie jest niczym skomplikowanym i z pewnością szybko zapomnimy, że w ogóle coś w naszej codzienności uległo modyfikacji. 

Główne zasady segregacji śmieci

Najłatwiej będzie zacząć od opisania kolorów pojemników:

 • zielony - szkło
 • niebieski - papier
 • żółty - metale oraz tworzywa sztuczne
 • brązowy - odpady biodegradowalne 
 • czarny - odpady zmieszane 

Przyjrzyjmy się jednak temu jak w prawidłowy sposób wszystko segregować. 

 • pojemnik na szkło: wrzucamy do niego wszystkie szklane butelki po napojach (również tych alkoholowych) oraz żywności, jednak nigdy z zawartością! W takim pojemniku mogą się znaleźć również opakowania po kosmetykach, czy szklane naczynia, pamiętaj jednak by usunąć z nich papierowe etykiety. Z całą pewnością nie wyrzucamy: ekranów, lamp telewizyjnych, żarówek, lamp neonowych, fluorescencyjnych i rtęciowych, a także kryształów, porcelany, luster czy ceramiki; 
 • pojemnik na papier: powinny się w nim znaleźć różnego rodzaju gazety, ulotki, kartonowe opakowania, worki papierowe, zeszyty i książki. Nie wrzucamy: opakowań złożonych z kilku materiałów - takie jak różnego rodzaju opakowania po sokach czy mleku, tłustego i zabrudzonego papieru, brudnej lub mokrej makulatury, odpadów higienicznych i ręczników jednorazowych;
 • pojemnik na metale oraz tworzywa sztuczne: odkręcone i zgniecione plastikowe butelki, czyste opakowania po żywności, worki, reklamówki, opakowania wielomateriałowe, puszki, konserwy, styropian i opakowania po środkach czystości. Nie wrzucamy: butelek i pojemników z zawartością, butelek po smarach i olejach, ubrań, tekstyliów, opakowań po farbach i lakierach, baterii i zużytego sprzętu AGD;
 • odpady biodegradowalne: są to głównie roślinne odpady kuchenne, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek, łupinki orzechów, resztki mięsa i ryb oraz przeterminowana żywność (bez opakowania!). Nie wyrzucamy: zwierzęcych resztek kuchennych, olejów jadalnych, roślin porażonych chorobami, kości i odchodów zwierząt, popiołu z węgla kamiennego;
 • odpady zmieszane: czyli wszystko to, czego nie umiemy w inny sposób segregować, jednak pamiętając, by nie były to odpady niebezpieczne, jednak absolutnie nie wrzucamy: baterii, smoły, farb, żywic, tynku gruzu, czy sprzętu elektronicznego. 

Pamiętaj również, że przeterminowane lekarstwa powinieneś zanieść do pobliskiej apteki, gdzie trafią do utylizacji. Natomiast wszelkie sprzęty elektroniczne powinny lądować w lokalnym Punkcie Selektywnej Zbiórki. Odpady wielkogabarytowe odbierane są z naszych posesji według ustalonego harmonogramu. 

Przydatne wskazówki do segregacji odpadów w naszym domu

Najłatwiej będzie jeśli swoją kuchnię wyposażysz w pojemniki do segregacji odpadów. W sklepach coraz częściej możemy znaleźć gotowe rozwiązania - takie z podzielonymi segmentami, co z całą pewnością ułatwi nam wykonanie zadania i pozwoli zaoszczędzić sporo wolnego czasu (i miejsca). Polecamy wykorzystać do nich worki biodegradowalne, które są znacznie bezpieczniejsze dla naszego środowiska (eco worki polecamy również na psie odchody). Pamiętaj również, by wyrzucane śmieci zawsze opróżnić z resztek żywności, usuwać z nich plastikowe nakrętki oraz worki i etykiety. Jeśli masz na to ochotę możesz również zacząć kompostować. Do tego celu z pewnością przydadzą się worki kompostowalne wykonane w 100% ze skrobi kukurydzianej, które rozkładają się w ciągu 30 dni! Proces kompostowania jest dosyć szybkim i tanim sposobem na uzyskanie naturalnego nawozu, a w dodatku pozbywamy się niepotrzebnych odpadów. 

Segregacja odpadów pozwala na ponowne wykorzystanie surowców, co znacząco wpływa na zmniejszenie ilości produkowanych śmieci. Tym samym jesteśmy odpowiedzialni za zmniejszanie ilości emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dzięki temu pomagamy nie tylko naszej planecie, ale przede wszystkim samym sobie. Bądźmy odpowiedzialni, segregujmy śmieci. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl