Opinie o Nas
Promocje
Zestaw prezentowy Świeca sojowa FEMALE+ Zapałki
Zestaw prezentowy Świeca sojowa FEMALE+ Zapałki

119,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
Zestaw prezentowy  Kominek + Wosk + Wosk + Zapałki
Zestaw prezentowy Kominek + Wosk + Wosk + Zapałki

145,00 zł

Cena regularna: 185,00 zł

Najniższa cena: 185,00 zł
szt.
Zestaw prezentowy  Puzzle + Kominek + Zapałki w Butelce + Wosk sojowy
Zestaw prezentowy Puzzle + Kominek + Zapałki w Butelce + Wosk sojowy

205,00 zł

Cena regularna: 245,00 zł

Najniższa cena: 215,00 zł
szt.
Zestaw prezentowy Puzzle + Świeca + Zapałki
Zestaw prezentowy Puzzle + Świeca + Zapałki

204,00 zł

Cena regularna: 244,00 zł

Najniższa cena: 214,00 zł
szt.
Deska bambusowa z kokilkami do sushi
Deska bambusowa z kokilkami do sushi

35,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 42,00 zł
szt.
Słomki bambusowe z czyścikiem - BIG SIZE (5 szt.)
Słomki bambusowe z czyścikiem - BIG SIZE (5 szt.)

9,50 zł

Cena regularna: 13,50 zł

Najniższa cena: 12,50 zł
szt.
Słomki bambusowe  z czyścikiem (10 szt.)
Słomki bambusowe z czyścikiem (10 szt.)

18,00 zł

Cena regularna: 24,00 zł

Najniższa cena: 21,50 zł
szt.
Słomki papierowe biodegradowalne czarne 8/230 mm - 100 sztuk
Słomki papierowe biodegradowalne czarne 8/230 mm - 100 sztuk

8,50 zł

Cena regularna: 13,00 zł

Najniższa cena: 9,50 zł
szt.
Słomki ekologiczne 50 sztuk
Słomki ekologiczne 50 sztuk

7,50 zł

Cena regularna: 10,99 zł

Najniższa cena: 10,99 zł
szt.
zestaw do sushi - 7 elementów.
zestaw do sushi - 7 elementów.

21,00 zł

Cena regularna: 29,95 zł

Najniższa cena: 23,50 zł
szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - 5 szt. moderate (średnie)
Reużywalna podpaska BAMBAW - 5 szt. moderate (średnie)

105,00 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 115,00 zł
szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - mix 6 szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - mix 6 szt.

135,00 zł

Cena regularna: 175,00 zł

Najniższa cena: 145,00 zł
szt.

Ślad węglowy - czym jest?

0
Ślad węglowy - czym jest?

Ślad węglowy to nazwa, która z pewnością już nie raz pojawiła się przed Waszymi oczami. Ale czy każdy z nas zna prawidłową definicję tego zjawiska? Przede wszystkim ślad węglowy to wskaźnik, który pozwala określić ilość gazów cieplarnianych wytwarzanych przez daną instytucję, państwo czy nawet osobę fizyczną. Ilość gazów określana jest zarówno bezpośrednio jak i pośrednio. Często nie zdajemy sobie sprawy, że my sami również możemy wpłynąć na emisję wytwarzania gazów cieplarnianych, gdyż rzeczy, z których korzystamy na co dzień właśnie się do tego przyczyniają. Ale aby móc zmienić swoje nawyki, najpierw trzeba wiedzieć, co właściwie musimy zmienić. Dlatego dziś pokażemy Wam co dokładnie przyczynia się do niszczenia środowiska

Największe zaskoczenie - sprzęty elektroniczne

Czy ktoś się spodziewał tego, że każdy z nas przyczynia się w sposób pośredni do zanieczyszczenia środowiska jedynie poprzez… korzystanie z elektroniki. Z pewnością wydawało nam się, że trzymając pliki w chmurach, czy na dyskach jesteśmy eco i wspieramy ideę Zero Waste, jednak rzeczywistość jest bardziej brutalna. Niestety Internet jest odpowiedzialny za prawie miliard ton gazów cieplarnianych rocznie - aż 3% światowych emisji. Wynika to przede wszystkim z samej produkcji sprzętów elektronicznych oraz wysyłki. Niestety spora większość nie jest tworzona w sposób ekologiczny, co wynika głównie z zastosowanej w nich technologii.  Z pewnością nie sprzyja nam również fakt, że co roku wychodzi mnóstwo nowych modeli jednego komputera, czy telefonu. Oprócz tego nie zapominajmy, że taki sprzęt musi być zasilany oraz chłodzony. Takie działania wiążą się z pobieraniem energii z węgla, gazu, ropy, a chłodzenie wymaga ogromnych nakładów wody, której i tak już znacząco brakuje na świecie. 

Oczywiście w dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez laptopa, telefonu, telewizora, tableta i przede wszystkim - dostępu do Internetu. Nie musimy popadać w skrajność, ale możemy zastosować kilka praktyk, które chociaż odrobinę odciążą naszą planetę. 

Poniżej kilka wskazówek, co każdy z nas może zrobić, aby ograniczyć ślad węglowy:

  • posprzątaj swoją skrzynkę mailową - usuń z niej niepotrzebne newslettery, wiadomości oraz wyczyść skrzynkę ze spamem, 
  • ogranicz ilość oglądanych filmów oraz seriali - poważnie, nie musisz za każdym razem oglądać całego sezonu w jedną noc, a jeśli nie masz innego wyjścia, to chociaż zmniejsz rozdzielczość oraz parametry dźwiękowe, 
  • tworząc treści spraw, by były one wartościowe i niosły przekaz, nasza planeta nie potrzebuje kolejnych zdjęć kubka kawy, zresztą nasi odbiorcy również nie bardzo, 
  • pamiętaj, by odłączać sprzęty od zasilania, gdy bateria ma powyżej 80%, 
  • zmniejsz jasność ekranu - przyczyni się do zmniejszenia ilości pobieranej energii, 
  • wyłączaj komputer tak często jak jest to możliwe i postaraj się zamiast z niego częściej korzystać z telefonu, 
  • możesz postarać się częściej być offline - to pozwoli nie tylko być eco, ale zrobi również dobrze Twojej głowie :)

Oczywiście główną przyczyną tak wysokiej emisji gazów cieplarnianych jest budowa oraz utrzymanie ogromnych Centrów Danych - cała instalacja jest okablowana, co wymaga ogromnych nakładów energii.

Ślad węglowy a żywność

A jak ma się żywność do śladu węglowego? Nie każda żywność odpowiada za emisję gazów cieplarnianych, co warto mieć na uwadze. Szczególną rolę w tej kwestii odgrywa ta, która jest eksportowana oraz importowana. To ona jest odpowiedzialna za 26% emisji gazów cieplarnianych. Sprzedaż, opakowania, transport oraz przetwórstwo odpowiadają aż za 18% śladu węglowego. Nie bez znaczenia jest również sam chów oraz zarządzanie terenem oraz produkcja roślinności. 

Produkty, które w szczególności odpowiadają za zanieczyszczenie środowiska to: wołowina i wieprzowina, produkty mleczne (choć wbrew pozorom "mleko sojowe" w tym przypadku również nie jest lepszą alternatywą), oleje, orzechy czy ryż. Muszę również zmartwić miłośników kawy i czekolady - mają one 3krotnie większy ślad węglowy od drobiu. Zdecydowanie to większość warzyw i owoców wypada w tej kwestii najlepiej, dlatego zdrowe żywienie, to nie tylko dbanie o nasz organizm, ale również szacunek dla środowiska. Chociaż ich sposób produkcji jest naprawdę w porządku, to nie potrafimy zrozumieć wielu marketów, które wolą importować warzywa oraz owoce, co już niekoniecznie jest tak bardzo eco. 

Oczywiście tak jak w przypadku elektroniki - nie popadajmy w skrajność. Dobrze mieć na uwadze produkty, które w znaczącym stopniu przyczyniają się zmian w atmosferze, natomiast nie musimy z nich od razu rezygnować. Możemy na przykład przerzucić się na kupowanie lokalne, noszenie własnych opakowań oraz niemarnowanie żywności. Już te małe zmiany przyczynią się do poprawy środowiska. 

W dzisiejszych czasach wytwarzanie śladu węglowego jest niemal niemożliwe, dlatego dobrze jest mieć świadomość tego, co dzieje się w wielkich koncernach. Chociaż jako jednostka nie poprawimy nagle jakości klimatu, to nasze nawyki mogą zainspirować innych do zmian, dzięki czemu znacząco odciążymy środowisko.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl