Chociaż święta Bożego Narodzenia powinny kojarzyć nam się ze spokojem, czasem refleksji oraz chwilami spędzonymi z rodziną, to coraz częściej przepełnione są gonitwą, stresem oraz myśleniem czy wszystko zrobiliśmy perfekcyjnie. Ostatecznie zamiast czerpania przyjemności z tej magicznej końcówki roku, jesteśmy przepełnieni nerwami i frustracją. A jeśli powiemy Wam, że wcale nie musi tak być? Że właśnie może być to czas, w którym w końcu zwolnimy i będziemy się cieszyć kolacją z bliskimi? To się da zrobić, a w dodatku można jednocześnie zadbać o naszą psychikę oraz o środowisko. Ponadto nasze wskazówki pozwolą Wam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Grunt, to dobra organizacja - postaraj się nie odkładać wszystko na dzień/dwa dni przed - pozwoli to ograniczyć spore pokłady stresu. Przygotowaliśmy dla Was mały poradnik, by ułatwić Wam przygotowania do tegorocznych (i nie tylko) Świąt Bożego Narodzenia.
Ekologiczne porządki
Większość z nas nie wyobraża sobie świąt bez gruntownych porządków. Często to one, zaraz po gotowaniu, zabierają nam najwięcej czasu. Nie trzeba jednak do tego celu używać środków czystości z chemicznym składem, w szczególności, że wiele z nich może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Czy istnieje więc sposób, by jednocześnie zrezygnować, bądź chociaż trochę ograniczyć chemię, a jednocześnie mieć idealnie czysty dom? Oczywiście, że jest, a nawet jest cała masa sposobów na osiągnięcie takiego celu. My znamy kilka przepisów na naturalne detergenty, które pozwolą Wam dużo szybciej pozbyć się uporczywych plam, czy doskonale nabłyszczyć Waszą podłogę. Wszystkie te sposoby znajdziecie w osobnym poście “Czysty dom bez uważania chemii, czy to możliwe?”.
Choinka
Choinka w domu to jeden z obowiązków punktów każdych Świąt. Zresztą tak samo jak jej dekorowanie. Jeśli preferujemy żywe drzewka to powinnyśmy wybrać te z pewnych hodowli, najlepiej polskich (aby wspierać rodzimy rynek oraz uniknąć długiego transportu), ważne, by były one w doniczce. Wszystkie nadleśnictwa mają takie w swojej ofercie. Po samej gwiazdce powinniśmy przesadzić je do ogródka lub zostawić na tarasie. Możemy również zainteresować się, gdzie po gwiazdce możemy oddać swoją choinkę, być może w jakichś miejscach możemy ją bezpiecznie posadzić. Absolutnie nie powinniśmy wycinać drzew na własną rękę. Nie tylko jest to nielegalne, ale przede wszystkim takie zachowania na szerszą skalę zaburzają nasz ekosystem.
Ostatnio dosyć modne i ekologiczne stało się wynajmowanie choinek. Dzięki temu możemy za niewielkie pieniądze cieszyć się żywym drzewkiem, który dostarczy nam cudownego zapachu w całym pomieszczeniu. Musicie sprawdzić jakie firmy zajmują się takimi usługami w Waszym mieście.
Dekoracje świąteczne w eko stylu
Robienie własnoręcznych, świątecznych dekoracji jest nie tylko ekologiczne, ale również poprawia nasze samopoczucie. Jeśli mamy w domu dzieci, to tym bardziej możemy spędzić z nimi czas robiąc coś kreatywnego i jednocześnie pozwoli nam się zrelaksować. Możemy sięgnąć po naturalne rzeczy - owoce, najlepiej suszone, szyszki czy laski cynamonu. Będzie to nie tylko eko, ale również bardzo stylowe.
Święta Bożego Narodzenia to również lampki i świeczki. Pamiętajcie, by wybierać te energooszczędne - najlepiej LED. Chociaż pamiętajmy o zasadzie - im mniej tym lepiej. Z kolei jeśli chodzi o świeczki, to należy wybierać te naturalne - najlepiej sojowe. W naszej ofercie znajdziesz specjalną ofertę świąteczną, więc w tym magicznym czasie możecie cieszyć się wspaniałymi, tematycznymi zapachami.
Umiar zakupowy
Święta kojarzą nam się również z zakupowym szaleństwem. I to zarówno jeśli chodzi o kupowanie prezentów dla bliskich, jak i ogromne spożywcze zaopatrzenie. Niestety jest to czas, gdy znacznie wzrasta ślad węglowy, dlatego powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach:
- postaraj się kupować w lokalnych sklepach, dzięki czemu zapewnisz wsparcie polskim przedsiębiorcom,
- zanim wybierzesz się na świąteczne zakupy, postaraj się je dokładnie zaplanować. Dzięki temu unikniesz nieplanowanych wydatków oraz zbyt dużej ilości jedzenia, które później się zmarnuje,
- postaraj się ograniczyć plastikowe opakowania, nasza planeta i tak jest już mocno tym przeciążona,
- zwracaj uwagę na to, czy dane produkty są dobrej jakości,
- ryby to chyba najważniejszy element potraw wigilijnych, dlatego to im powinniśmy poświęcić najwięcej uwagi. Ważne, by pochodziły z ekologicznych hodowli. Wystarczy sprawdzić w Internecie w jakim miejscu kupicie ryby, które były hodowane w bezpiecznych oraz komfortowych warunkach. Pamiętajmy, że zabijanie karpii na własną rękę niekoniecznie jest dobrym rozwiązaniem - ryby przechowywane w ciasnych basenach wodnych oraz narażone na stres są mniej smaczne,
- ważne, by po świętach nie wyrzucać nadmiaru jedzenia - możemy rozdać je bezdomnym, zawieźć do specjalnych ośrodków, włożyć do lodówek, które rozstawione są w wielu miastach lub po prostu zamrozić te potrawy, które można w ten sposób potraktować.
Pakowanie prezentów
Wyjątkowy prezent to nie tylko zawartość, ale i opakowanie. Dobrze, by było ono ekologiczne. Możemy wykorzystać pudełka po zamówieniach, szary papier, woreczki z juty, czy inne materiały Zero Waste. Ograniczajmy również zużycie taśmy klejących, gdyż bardzo szkodzi naszemu środowisku. Możemy zamiast tego wybrać klej lub specjalną, eko taśmę. Jeśli z kolei nadal nie macie pomysłu na świąteczny prezent to zapraszamy do zapoznania się z ostatnim postem - ekologiczne prezenty.
Pamiętajmy, że Święta Bożego Narodzenia to czas radości i spotkań z bliskimi. Naprawdę możemy odpuścić, nie wszystko musi być perfekcyjnie. Za kilka lat nie będziecie wspominać jakiego koloru był obrus na stole, ale przypomnicie sobie wszystkie emocje, jakie w tym czasie Wam towarzyszyły. Z całą pewnością dużo przyjemniej będzie Wam wspominać radość oraz chwile z bliskimi zamiast frustracji i ogromnego stresu.
Życzymy Wam Wesołych Świąt!