Szampony w kostce ostatnio coraz bardziej zyskują na popularności. Chociaż mają wielu zwolenników, to część osób nadal jest dosyć sceptyczna, co do ich skuteczności. Z pewnością jest to produkt, który pokochają zarówno włosomaniacy, jak i osoby, którym los naszej planety nie jest obojętny, gdyż szampon w kostce jest zgodny z ideą Zero Waste. Już od jakiegoś czasu wiadomo, że mocne detergenty nie służą naszym włosom, znacząco je przesuszają i powodują ich wypadanie. Dlatego tzw. mycie oczyszczające powinno być stosowane mniej więcej raz w tygodniu (mocniejszym szamponem), natomiast na co dzień powinniśmy wybierać kosmetyki z łagodnym składem. Właśnie w tej kwestii świetnie sprawdzi się szampon w kostce, gdyż zazwyczaj nie zawierają SLS i SLES, których swoją drogą nie musimy aż tak bardzo demonizować. Dzisiaj chcielibyśmy Was przekonać do stosowania szamponów w kostce w swojej rutynie pielęgnacyjnej oraz rozwiać wszelkie mity i wątpliwości.
Fakty i mity
Wiele osób myśli, że szampon w kostce nie domyje tak dobrze włosów jak alternatywne wersje w butelce. Nic bardziej mylnego. Mają one w składzie te same substancje i detergenty myjące, które nie tylko zadbają o naszą skórę głowy, ale też zapewnią jej świeżość. W składzie znajdziemy między innymi Sodium Coco Sulfate, czy Sodium Lauryl Sulfate - odpowiadają za doskonałe pienienie się szamponu i właściwości oczyszczające. Dobrze jest wybierać szampony, które zawierają w swoim składzie glinki i witaminy, gdyż to właśnie one zadbają o nasze włosy i skórę. Ponadto są to substancje, które nie obciążą naszych włosów, dlatego możemy je stosować przy każdym myciu (oczywiście poza myciem oczyszczającym, o którym wspominaliśmy wcześniej). Szampony w kostce doskonale się pienią, dzięki połączeniu ich z ciepłą wodą lub myciu tzw. metodą kubeczkową, o której wspomnimy później.
Niektórzy z kolei twierdzą, że po myciu skóry głowy szamponem w kostce włosy są twardsze, skrzypią i nie jest zbyt miłe w dotyku. To akurat może być prawda, gdyż zazwyczaj zawarte w nich są same naturalne składniki i kiedy mamy zniszczone włosy, to niestety takie szampony nie stworzą nam pozorów ich kondycji, tak jak robią to te zawierające mnóstwo sztucznych składników. Jeśli jednak zadbamy o nasze włosy i zaczniemy stosować pełną równowagę emolientowo-humektantowo-proteinową (w internecie znajdziemy mnóstwo materiałów na ten temat), to z całą pewnością taki efekt mycia szybko zaniknie. Pomocne w tej kwestii będzie użycie odpowiedniej odżywki po każdym użyciu. Takie szampony zawierają również pH podobne do naszej skóry głowy, dlatego nie musimy żadnymi dodatkowymi kosmetykami przywracać jej równowagi. Z kolei glinki oraz inulina doskonale podbijają nasadę włosów, dlatego nie ma mowy, że będą one przyklapnięte i niezbyt estetyczne.
Kolejnym mitem do obalenia jest cena tego produktu. Na pozór wydaje się wysoka, jednak nie zapominajmy, że taki szampon starczy na dwa razy dłużej niż wersja w butelce. Jeśli taki szampon odpowiednio przechowujemy - polecamy mydelniczkę, bądź metalowe opakowanie, gdzie nie dostanie się woda - to starczy nam on na około dwa miesiące regularnego mycia.
Jak używać szamponu w kostce?
Metod mycia włosów jest kilka, dlatego najlepiej testować różne wersje i samodzielnie określić, która sprawdza się najlepiej. Polecamy mycie samego skalpu, gdyż wytworzona piana przy spłukiwaniu głowy i tak domyje końcówki włosów, jednak nie podrażnia ich tak bardzo, jak gdybyśmy nanosili szampon na całą długość. Ponadto dobrze jest myć skórę głowy dwa razy, w szczególności, gdy nie myjemy włosów codziennie - pierwsze mycie odpowiada za zmywanie codziennych zanieczyszczeń oraz stosowanych preparatów, dlatego mniej się pieni, natomiast dopiero drugie doskonale oczyszcza skalp.
- Połączenie szamponu z ciepłą wodą i pocieranie go w dłoniach - w ten sposób wytworzymy pianę, którą nanosimy na skórę głowy i delikatnymi, okrężnymi ruchami ją myjemy. Możemy dokładać szamponu w zależności od potrzeby.
- Metoda kubeczkowa - należy wrzucić szampon do większego pojemnika z pokrywką, a następnie zalać go ciepłą wodą. Potrząsając pojemnikiem wytworzymy pianę, potrzebną do mycia. Ponadto taki roztwór będzie nieco delikatniejszy niż bezpośrednio nałożony szampon na włosy.
- Pocieranie szamponem skóry głowy - najlepiej zmoczyć głowę ciepłą wodą, a następnie pocierać ją kostką. Ta metoda sprawdzi się w szczególności u osób z bardzo krótkimi włosami.
Po użyciu szamponu należy odizolować go od wody i pozostawić do całkowitego wyschnięcia, by nie ulegał dalszemu rozpuszczaniu. To naprawdę wydajna alternatywa.
Gdzie dostaniemy szampony w kostce?
Ze względu na rosnącą popularność tego produktu, szampony w kostce dostaniemy niemal w każdej drogerii. Należy jednak zwracać szczególną uwagę na składy, gdyż nie wszystkie zawierają odpowiednie substancje. W naszym sklepie znajdziecie aż trzy różne wersje tego produktu:
- Szampon do włosów pomarańczowy - zawiera między innymi ocet jabłkowy, glinkę białą oraz SCI, które odpowiadają za poprawienie kondycji naszych włosów, co będzie zauważalne przy regularnym stosowaniu. W opisie produktu znajdziecie wymienione wszystkie składniki, dlatego nie ma mowy o tym, że kupicie kota w worku.
- miętowy - zapewnia uczucie świeżości oraz dodatkowo zawiera zieloną glinkę, która ma właściwości antyoksydacyjne - tak samo jak w wersji z pomarańczą pełen skład wraz z wyjaśnieniem znajdziecie po kliknięciu w link.
- kawowy - to akurat wersja szamponu, która sprawdzi się także przy myciu oczyszczającym.
Jak widać szampony w kostce wypadają naprawdę dobrze i nie należy się ich bać. Ponadto są niezwykle ekologiczne. Przychodzą do nas w kartonowych opakowaniach, a po zużyciu nie zostaje po nich zupełnie nic w przeciwieństwie do plastikowych butelek. A Wy stosowaliście już szampony w kostce? Jeśli jeszcze nie, to czy przekonaliśmy Was do tego?