Ostatnimi czasy coraz częściej możemy usłyszeć o szczotkowaniu ciała. Nic w tym dziwnego, gdyż taki zabieg przynosi ogrom korzyści. W szczególności słynie z tego, że potrafi zmniejszać widoczność cellulitu, który choć jest w zupełności normalny i zdecydowana większość go ma, to potrafi być zmorą wielu z nas. Sama metoda zapoczątkowana została w krajach Dalekiego Wschodu i ewoluowała z używania suszonych traw do naturalnego peelingu właśnie do szczotki z naturalnym włosiem.
Jakie korzyści płyną z używania szczotki?
Taki zabieg, chociaż jest naturalny, tani, nie wymaga dużej ilości czasu i można go wykonać w domowym zaciszu, to potrafi przynieść efekty porównywalne z efektami po zabiegach wykonywanych w SPA. Szczotkowanie ciała na sucho przyczynia się do wygładzenia skóry, ze względu na pobudzenie krążenia krwi i limfy, co doprowadza do usunięcia toksyn z organizmu. Poprawienie wyglądu naszej skóry to tak naprawdę efekt uboczny prozdrowotnych działań. Główne korzyści z tego zabiegu to:
- wspomaganie działania układu limfatycznego, który jest odpowiedzialny za naszą odporność,
- poprawa jędrności skóry - czyli redukcja wspomnianego już wcześniej cellulitu i chociaż pozbycie się go nie jest absolutnie żadną koniecznością, to z pewnością taki efekt uboczny powinien zadowolić użytkowników szczotek,
- niesamowicie gładka skóra - szczotkowanie ciała na sucho pozwala regularnie złuszczać martwy naskórek, przez co skóra nie tylko wygląda lepiej, ale jest cudownie napięta,
- skuteczna metoda w walce z wrastającymi włoskami i rogowaceniem okołomieszkowym - w tej kwestii szczotka wypada nawet lepiej niż peeling, gdyż nie niesie za sobą ryzyka “zapychania”,
- jest idealny na przygotowanie skóry do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych - pozwala się lepiej wchłaniać kosmetykom nawilżającym,
- bywa również pomocny w bólach stawów i przy zmniejszeniu różnych obrzęków,
- poprawa kolorytu skóry - sprawia, że skóra jest jednolita,
- wpływa na obniżenie napięcia mięśniowego i dodaje energii - szczególnie, gdy jest wykonywany przed wzięciem prysznica,
- przede wszystkim szczotkowanie na sucho to ogromny relaks dla nas i naszego ciała, dlatego dobrze wygospodarować sobie czas na tę metodę.
Chociaż korzyści jest naprawdę wiele, to należy mieć na uwadze to, że nie jest to relaks dla każdego. Niestety ze szczotkowania ciała na sucho wykluczają zmiany na tle bakteryjnym, otwarte rany i urazy, ale również choroby skórne (takie jak łuszczyca, czy atopowe zapalenie skóry), żylaki i nowotwory. W przypadku skóry naczynkowej można spróbować taki masaż wykonywać na mokro w trakcie brania prysznica, który nie ma już aż tak wielu korzyści, natomiast pięknie wygładzi nam skórę. Należy jednak bacznie obserwować skórę, a najlepiej skonsultować się z lekarzem, zanim zaczniemy przygodę ze szczotkowaniem.
Jak taki masaż poprawnie wykonywać?
Niestety nie można go wykonywać dowolnie, gdyż może przynieść wtedy więcej szkód niż pożytku. Należy podejść do tego z wyczuciem. Najważniejszy jest nacisk - na samym początku powinien być bardzo słaby, by przygotować skórę do nowej sytuacji i uniknąć nadmiernego zaczerwienienia. Ciało szczotkujemy od dołu do góry, posuwistymi, długimi ruchami - w kierunku serca. Wszystko to jest związane z przepływem limfy.
Zaczynamy od stóp i przesuwamy się w kierunku łydek i ud. Należy jednak pamiętać, że sam brzuch powinien być masowany ruchami okrężnymi! Do dekoltu i szyi najlepiej wybrać dużo delikatniejszą szczotkę, ale o tym za chwilę. Najważniejsza jest regularność takiego zabiegu, powinien być wykonywany ok. 3 razy w tygodniu (chociaż nie ma przeciwwskazań do wykonywania go nawet codziennie) i trwać 5-10 minut, można wyrobić sobie w tej kwestii nawyk. Polecamy zobaczyć filmiki na YouTube, które pokazują jak poprawnie taki masaż wykonać, gdybyście mieli wątpliwości. Efekty przychodzą już po dwóch tygodniach regularnego stosowania.
Jaką szczotkę wybrać?
Na rynku znajdziemy mnóstwo szczotek, jednak najważniejsze, by była ona wykonana z naturalnego włosia. Unikniemy w ten sposób niepotrzebnego podrażnienia ciała. W naszym serwisie do 9 sierpnia trwa promocja na naturalne szczotki, więc to idealna okazja, by zaopatrzyć się w swój egzemplarz! Oferta podzielona jest w oparciu o grubość włosia, więc na sam początek najlepiej wybrać wersję miękką, a z czasem można przejść na ostrzejszy model. Wykonane zostały z włosia dzika, a oprócz tego, że są z wysokiej jakości naturalnych materiałów, to w dodatku wyprodukowano je w Polsce.
Istnieje również wersja z długą rączka, która również sprawdzi się zarówno w szczotkowaniu na sucho jak i na mokro, a być może, dla niektórych z Was będzie bardziej poręczna. Ta z kolei została wytworzona z bukowej oprawy połączonej z roślinnym włóknem Tampico z kaktusa agawy. Do dekoltu, biustu i szyi najlepiej wybrać jeszcze delikatniejsze wersje szczotek, które zostały wyprodukowane specjalnie do tego celu, z włosia końskiego. Można też wybrać szczotkę do masażu twarzy, należy jednak pamiętać, że skóra trądzikowa jest głównym przeciwwskazaniem do wykonywania takiego zabiegu.
Czy szczotkowanie zastępuje wykonywanie peelingu?
Regularne szczotkowanie faktycznie pozwala nam zmniejszyć częstotliwość wykonywania peelingu, jednak nie powinniśmy całkowicie z niego rezygnować. Najlepiej jednak wybierać naturalne wersje takiego kosmetyku - np. peeling śliwkowy, kawowy, czy nawet gąbkę do peelingu z luffy. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do regularnego wykonywania takiego zabiegu i dokładnie wyjaśniliśmy jak go wykonywać. Gdybyście jeszcze mieli jakieś pytania, to zachęcamy do ich zadawania w sekcji komentarzy.