Opinie o Nas

Węgiel aktywny - dlaczego warto go stosować?

0
Węgiel aktywny - dlaczego warto go stosować?

Gdzie znajdziemy węgiel aktywny?

 

W substancjach leczniczych 

Ze względu na właściwości wiążące bakterie węgiel aktywny świetnie sprawdzi się jako substancja lecząca rany oraz otwarcia. Możemy go kupić jako przeciwbakteryjne opatrunki, których używamy w przypadku odleżyn, czy owrzodzeń. Warstwa węgla znajdująca się na opatrunkach pochłania nieprzyjemnych zapach ropny, a także wiąże endotoksyny. 

Z kolei tabletki lub zawiesiny wodne stosowane są w przypadku leczenia zatrucia pokarmowego - biegunki oraz wzdęć, gdyż wiążą się z toksynami i bakteriami. 

W kosmetykach

Węgiel aktywny jak magnes wiąże zanieczyszczenia oraz tłuszcz. Zanieczyszczenia z naszej skóry natrafiając na niego przykleją się do węgla i są usuwane podczas zmywania. Dlatego najczęściej możemy spotkać go w różnego typu maskach i peelingach. Wyciąga on zanieczyszczenia także z włosów i zębów. 

Produkty z węglem aktywnym:

  • pasty i proszki do zębów - szczególnie w Afryce i Azji Południowej używa się węgla aktywnego do czyszczenia zębów, natomiast ze względu na właściwości wybielające staje się on coraz bardziej popularny także w Polsce. Węgiel pochłania produkty, które zabarwiają naszą płytkę - takie jak kawa, herbata, czy papierosy. Po wypłukaniu usuwane są one wraz z wodą, dzięki czemu chronimy nasze zęby przed próchnicą.

  • szczoteczki do zębów - w zasadzie szczotki mają te same właściwości, co pasty, jednak ich włosie może jeszcze bardziej zdezynfekować usta, gdyż dociera do głębszych zakamarków. Najczęściej takie szczoteczki mają delikatne włosie, dlatego mogą stosować je także dzieci (w naszym asortymencie mamy nawet szczoteczki ze specjalną różową, bądź niebieską końcówką). Są one ekologiczne i biodegradowalne. Do higieny jamy ustnej, w których znajdziemy węgiel aktywny zaliczamy także płyny do płukania, czy nici dentystyczne. 

 

  • pielęgnacja skóry - w tej kwestii do wyboru mamy ogrom produktów. Węgiel aktywowany cieszy się takim powodzeniem w pielęgnacji, ze względu na właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Stosowany na przykład w maskach usuwa nadmiar sebum oraz toksyny, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej. Peelingi oraz mydła z kolei pozostawiają skórę młodszą, gładszą i czystszą, wyrównują także jej koloryt. Jednak, by nie przesuszyć naszej cery oraz nie naruszyć warstwy hydrolipidowej zaleca się stosowanie tej substancji 1-2 razy w tygodniu.

  • produkty do włosów - zarówno szampony jak i odżywki z dodatkiem węgla aktywnego świetnie radzą sobie z brudem i zanieczyszczeniami znajdującymi się na naszej skórze głowy. Mogą wyeliminować problem łupieży i uczucia swędzenia. Tak samo jak w przypadku skóry - wyciągają zanieczyszczenia, pozostawiając ją gładką i czystą, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżością naszych włosów nieco dłużej. Węgiel nie pozostawia także tłustej, czy ochronnej powłoczki, dlatego nasze włosy są czystsze i uniesione od nasady. 

W filtrach do wody

Takie filtry doskonale oczyszczają wodę z kranu. Zresztą butelki z filtrem na wodę stały się bardzo modne, szczególnie te o pojemnościach nie większych niż 0,7l. Filtr wyciąga z wody toksyny takie jak metale ciężkie i bakterie E. coli, przy czym uwalniają minerały, co równoważy pH. Ponadto pozbywa się także nieprzyjemnego zapachu wody z kranu. Nie ma też co ukrywać - to bardzo ekologiczne rozwiązanie. 

Należy jednak pamiętać, że nie ma badań, co do stosowania węgla aktywnego przez kobiety w ciąży, dlatego w ramach bezpieczeństwa powinny one unikać takich produktów. Tak samo nie powinny używać go osoby z niedrożnością układu pokarmowego, czy z podrażnieniami perystaltyki jelit. Węgiel aktywny ze względu na właściwości adsorpcyjne nie powinien być także stosowany z innymi lekami, gdyż może zahamować ich działanie. 

Jak widać węgiel aktywny ma szereg zastosowań, dlatego naprawdę warto go przetestować. A Wy stosujecie węgiel aktywny, czy dopiero przed Wami próbowanie nowych produktów? 
Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl