Niedawno pisaliśmy o tym jak fast fashion wpływa destrukcyjnie na nasze środowisko oraz stwarza nieludzkie warunki pracy w krajach trzeciego świata. Wspominaliśmy również o tym, że sztuczne materiały, chociaż tanie, nie są ani ciepłe, ani nie wyglądają dobrze. I chociaż wypadają znacznie taniej, niż na przykład tytułowa wełna, to tak naprawdę kupujemy ubrania na raty - sweterek z poliestru lub akrylu po kilku praniach nie będzie wyglądał estetycznie. Ponadto, nawet gdy kupujemy bardzo grube swetry, ze wspomnianych wyżej syntetyków, to niekoniecznie będzie to równe z większym utrzymaniem ciepła. Nawet w najgrubszym swetrze i najgrubszym płaszczu będzie nam po prostu zimno. A w dodatku będziemy wyglądać jak ludzik michelin. Wełna (a właściwie jej różne rodzaje) jest materiałem ponadczasowym, który na długie lata może zagościć w naszej garderobie i jeśli będzie odpowiednio prany, to przez ten czas absolutnie nie straci na wyglądzie. Jest również nie tylko bardzo elegancka, ale przede wszystkim bezpieczna dla naszego środowiska, a proces produkcji nie naraża ani naszej planety, ani wielu tysięcy ludzi, którzy pracują w pocie czoła za ułamki pensji.
Rodzaje wełny
Chociaż rodzajów wełny jest naprawdę ogrom, to najczęściej do czynienia mamy z kilkoma odmianami. Są nimi najczęściej:
- Wełna merynosa - chyba najczęściej spotykany rodzaj wełny. Jest to wełna owcza, naturalnie pozyskiwana w procesie strzyżenia (proces ten, bez względu na użyteczność materiału, musi być wykonywany, dlatego, żadne zwierzęta na tym nie ucierpią). Główną zaletą jest grubość oraz długość. Ze względu na wspomnianą długość jest bardziej sprężysta niż inne włókna oraz nie ulega gnieceniu. Nie musimy również obawiać drapania (nie ukrywajmy, nie jest to zbyt przyjemne), gdyż merino wool jest niezwykle cieniutka i miła w dotyku. Jest również materiałem doskonale pochłaniającą wilgoć, dzięki czemu jest bardzo higieniczna i nie wymaga częstego prania. Nic dziwnego, że materiał używany jest również do produkcji bielizny termo-aktywnej.
- Kaszmir - to kolejny najczęściej spotykany rodzaj wełny. Pochodzi z kóz kaszmirskich i jest zasadniczo najdroższy na świecie. Oczywiście znajdziemy sweterki w granicy 300-400zł, jednak jest to tzw. kaszmir II gatunku, który pochodzi z miejsc na ciele kozy, gdzie wełna jest odrobinę twardsza. W tym przypadku powinno się stawiać na wełnę merino, jednak osobiście uważamy, że takie ubrania nadal są niezwykle milutkie w dotyku i przyjemnie nosi się je na ciele, dlatego absolutnie nie trzeba z nich rezygnować. Z kolei ubrania z wyższej półki cenowej posiadają wełnę najwyższego gatunku. Jest ona miękka, a same włókna są bardzo długie. Ponadto na potrzeby przemysłu odzieżowego kozy kaszmirskie nie są strzyżone, a wyczesywane, dlatego wysoka cena produktu nie powinna nas zaskakiwać.
- Angora - moher jest rodzajem wełny pozyskiwanym z kóz angorskich. Jest bardzo efektywna, piękna i ma cudowny połysk. Nie ma również tendencji do spilśniania. Jej pozyskanie wiąże się z ogromnymi kosztami, dlatego rzadko możemy znaleźć ubrania w pełni wykonane z tego materiału. Musimy jednak pamiętać, że nie możemy ulegać presji sieciówek, które stosują “domieszki wełny”, dzięki czemu ich produkty wydają się lepszej jakości. Niestety najczęściej w składzie znajdziemy maksymalnie 30%-40% wełny, co tak naprawdę niewiele zmienia i reszta sztucznego składu dominuje. Aby wełna mogła zachować swoje właściwości termoizolacyjne musi zajmować minimum 70% całego składu. Moher z kolei często możemy spotkać w towarzystwie innych rodzajów wełny.
- Wełna wielbłądzia - wielbłądy żyją na terenach, gdzie występują spore amplitudy temperatur, dlatego ich wełna potrafi dostosować się zarówno do +30 stopni C jak i -15 stopni (nocą). Wytwarzane z niej ubrania wyglądają niezwykle elegancko, mają cudowny karmelowy kolor oraz będą nam służyć przez długie lata.
- Akryl - nie jest to włókno naturalne. Jest sztucznie pozyskiwane w chemiczny sposób. To właśnie ten materiał najczęściej spotykamy w sieciówkach. Powinniśmy unikać tego materiału, gdyż chociaż z pozoru przypomina wełnę, to po kilku praniach będzie się nadawać do wyrzucenia. Ponadto w żaden sposób nas nie ogrzeje, a jedynie może przyczynić się do większej potliwości. Piszemy jednak o nim, gdyż to jedyna alternatywa dla osób, które niestety na wełnę są uczulone. W tym przypadku nie mają innego wyjścia i nadal będzie to lepsza opcja niż poliester.
Zalety oraz wady wełny
Zaletami wełny są bez wątpienia:
- właściwości termoregulacyjne - oczywiście pod warunkiem, że na metce widnieje magiczne minimum 70%. Wełna zatrzymuje powietrze, dzięki czemu nawet najcieńszy materiał sprawia, że jest nam ciepło.
- zatrzymuje wilgoć - wchłania nawet 50% wilgoci, dzięki czemu nie musimy się martwić, że się spocimy i będziemy nieprzyjemnie pachnieć. Wełna nie pochłania zapachów, co przekłada się również na sporą higienę tego materiału.
- nie brudzi się - oczywiście nie całkowicie, ale dużo mniej niż inne materiały.
- nie gniecie się - za sprawą sporej sprężystości.
- odporna na wysokie temperatury - garnitury z niej stworzone można nawet nosić w najwyższych, letnich temperaturach.
Wady wełny:
- cena - z pewnością to największa wada, jednak wynika ona ze sposobu pozyskiwania materiału. Znajdziemy niższe ceny wełny - w granicy 300-400zł, jednak niewątpliwie dla wielu osób nadal będzie to wysoka kwota. Dobrym rozwiązaniem jest szukanie ubrań z tego materiału w second-handach, gdzie możemy upolować perełki, a w dodatku kupując ubrania z drugiej ręki dbamy o naszą planetę.
- rozciągliwość - niestety wełna jest bardzo podatna na rozciąganie, dlatego wymaga starannego prania - to zresztą kolejny minus. Możemy ją prać jedynie chemicznie, w rękach lub w delikatnym programie. Nie możemy jej również wyciskać, a suszyć powinniśmy na płasko, tylko wtedy uda nam się zachować jej pierwotną strukturę. W przypadku nieodpowiedniego prania może się spilśniać, czyli mocno skurczyć, dlatego nie wolno jej trzeć ani prać w wysokich temperaturach.
- mechacenie - wełna ma tendencję do mechacenia, jednak nie jest ono tak nieestetyczne jak w przypadku sztucznych materiałów, dlatego wystarczy golarka do ubrań, by sweterek znów wyglądał jak nowy.
- uczula - niestety niektórzy mogą nie tolerować tego materiału, dlatego należy obserwować swoje ciało.
- może być atakowana przez mole - wówczas zachęcamy do zakupu specjalnych produktów, które w takiej sytuacji mogą okazać się pomocne.
Jak widać zalety zdecydowanie przeważają, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na skład ubrań. Nasza planeta cierpi zalewana przez tony ubrań rocznie, dlatego warto postawić na rzeczy, które będą nam służyć przez długie lata. Ponadto wełniane ubrania są niezwykle klasyczne, dlatego nie musimy się martwić przemijającą modą.