Wiedzieliście, że święta Wielkanocne również mogą przybrać całkowicie ekologiczną formę? Oprócz tego, że dokładnie przemyślimy listę zakupową i chociaż raz nie zmarnujemy zbyt wiele jedzenia, to możemy stworzyć własnoręczne eko dekoracje. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości odwiedzać targi - nie dość, że możemy tam kupić najświeższą i najsmaczniejszą żywność, to jeszcze wspieramy nasz rodzimy, polski rynek i mamy pewność z jakich upraw pochodzą dane produkty. Wybierając taki sposób robienia zakupów ograniczamy także ślad węglowy, gdyż produkty te nie wymagają tak długiego transportu jak w przypadku supermarketów.
Miejmy także na uwadze ilość kupowanego jedzenia, gdyż w okresie świątecznym zazwyczaj wyrzucamy aż 30% więcej żywności niż zwykle. Jeśli więc zdarzy się, że jakaś część Wielkanocnej żywności nam zostanie, to postarajmy się podzielić nią z potrzebującymi. Według idei Zero Waste powinniśmy marnować jak najmniejszą jej ilość. Dziś z kolei chcemy Wam pokazać kilka naszych propozycji jak przyozdobić nasze wnętrza bez nadmiaru plastiku niszczącego nasze środowisko. Bo, chociaż półki sklepowe uginają się od świątecznych dekoracji, to możemy wykorzystać ogromne zasoby naszych domów i nie tylko zadbać o planetę, ale też sporo zaoszczędzić. Szczególnie, że wiosna sprzyja bogatej roślinności, którą możemy wykorzystać do naszych ozdób Wielkanocnych
Ekologiczne dekorowanie jaj
Święta Wielkanocne to przede wszystkim ozdabianie jaj. Najczęściej sięgamy po gotowe barwniki do kupienia w każdym supermarkecie, jednak są one często bardzo chemiczne i nie tylko nie są bezpieczne dla naszego zdrowia, ale też szkodliwe substancje przedostają się do środowiska. Ale mamy na to rozwiązanie - możesz udekorować skorupki jaj listkami pietruszki, bądź mięty na całość wsuniesz pończochę (pamiętaj, by rozłożyć listki tak, jak chcielibyście, by zostały one odbite na skorupce) i następnie zanurzysz je w wywarze po burakach i będziesz gotować przez około 15-20 minut. Po wyjęcia z kąpieli zobaczysz przepiękne wzory i kolory na swoich jajkach. Jeśli chcemy zrobić pisankę, to świetnie w tym przypadku sprawdzą się płatki kwiatów, które przykleimy do skorupek za pomocą kleju.
Ekologiczny Wielkanocny koszyczek
Bez tego elementu ciężko nazwać Święta Wielkanocne tradycyjnymi. I chociaż on najczęściej bez większego wysiłku i tak jest stworzony w duchu eko, to możemy jeszcze bardziej się nad tym zagadnieniem pochylić. Jeśli aktualnie nie posiadasz w domu żadnego koszyczka, to możesz wykonać go samodzielnie. Doskonale w tym przypadku sprawdzą się paski wikliny, zboża czy zużytej makulatury. Na youtubie znajdziecie mnóstwo tutoriali, które podpowiedzą w jaki sposób je wykonać. Do ozdobienia swojego koszyczka wykorzystaj naturalne rośliny i gałązki, będą wyglądało dużo lepiej niż plastikowe dekoracje. Z kolei do wykonania palmy wielkanocnej możemy wykorzystać suszoną trawę, zboża czy kwiaty. Sprawdzą się także bazie i zielony bukszpan, które przewiążemy jutowym sznurkiem.
Ekologiczny stół Wielkanocny
Podstawą stołu Wielkanocnego jest bieżnik, bądź obrus. Jednak jeśli chcielibyśmy z niego zrezygnować, to nie możemy zapomnieć o dekoracyjnych serwetkach. W tym przypadku doskonale sprawdzą się serwetki flizelinowe - są elastyczne, dzięki czemu przybierają ciekawe kształty, ale też niezwykle wytrzymałe i z powodzeniem wytrzymają całe rodzinne spotkanie.
Zrezygnuj także ze sztucznych, plastikowych stroików. I tak dużo lepiej sprawdzą się naturalne rośliny, o które nie jest trudno obecną porą roku. To mogą być doniczki z rzeżuchą lub wiosenne kwiaty. W tym przypadku zdobić będą również gałązki bukszpanu lub klasycznie bazie, ale też splecione wierzbowe gałęzie czy ptasie pióra. Niewątpliwie idealnym uzupełnieniem mogą być świece sojowe - są całkowicie naturalne, ekologiczne oraz biodegradowalne. Zostały wykonane z dbałością o każdy detal, posiadają bawełniany knot oraz mają piękne, eleganckie i ozdobne opakowanie, które może posłużyć nam nawet po wypaleniu świecy. W naszym sklepie znajdziecie specjalną zakładkę ze świecami, gdzie każdy znajdzie idealny model dla siebie.
Jeśli brakuje Wam jakichś naczyń, bądź podczas świąt ulegną one zniszczeniu, polecamy zajrzeć do naszego asortymentu - znajdziecie tam mnóstwo kuchennych akcesoriów w niskich cenach. Wszystkie produkty są w pełni ekologiczne i co ważne - zostały wykonane przez polskich producentów.
Czekoladowe zajączki
Czekoladowe zajączki to nieodłączny element Wielkanocny, jednak w tej kwestii ważne jest, abyśmy sprawdzili skąd dokładnie pochodzą wyroby, które chcemy podarować bliskim. Wiele firm niszczy środowisko, by na masową skalę wykonać słodycze, wykorzystując do tego celu olej palmowy, Najlepiej jest korzystać z niewielkich, polskich wytwórni. Wówczas przygotowane są one z niezwykłą starannością i dbałością o każdy detal. W dodatku zachowują dużo więcej wartości odżywczych, dlatego nie musimy się martwić o to, ile takowej czekolady trafi do naszego brzucha.
Ekologiczne świąteczne porządki
Dbając o porządek w naszym domu pamiętajmy, by zadbać o naszą planetę. Nie trzeba do tego celu używać środków czystości z chemicznym składem, w szczególności, że wiele z nich może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Możemy samodzielnie przygotować środki czystości, które sprawdzą się tak samo dobrze jak te, które znajdują się na sklepowych półkach, a przygotowanie ich wcale nie zajmie nam dużo czasu. Większość składników do przygotowania takich preparatów z całą pewnością znajdziemy w naszym mieszkaniu, a reszta jest bardzo łatwo dostępna. Na naszym blogu przygotowaliśmy dla Was kilka przepisów, które ułatwiają Wam wykonanie jesiennych porządków. W naszym asortymencie z kolei znajdziecie mnóstwo ekologicznych produktów, które pomogą Wam w świątecznych porządkach. W szczególności polecamy biodegradowalne ścierki, bądź bambusową myjkę do naczyń.
Pamiętajcie, że święta Wielkanocne to przede wszystkim czas z bliskimi, dlatego to im warto poświęcić najwięcej uwagi, jednocześnie chociaż trochę zwracając uwagę na to, czy nasze działania nie wpływają szkodliwie na środowisko. Jest to idealny moment na zmianę swoich nawyków, które nie będą miały negatywnego wpływu na naszą planetę.