Opinie o Nas
Promocje
Zestaw prezentowy Świeca sojowa FEMALE+ Zapałki
Zestaw prezentowy Świeca sojowa FEMALE+ Zapałki

119,00 zł

Cena regularna: 149,00 zł

Najniższa cena: 149,00 zł
szt.
Zestaw prezentowy  Kominek + Wosk + Wosk + Zapałki
Zestaw prezentowy Kominek + Wosk + Wosk + Zapałki

145,00 zł

Cena regularna: 185,00 zł

Najniższa cena: 185,00 zł
szt.
Zestaw prezentowy  Puzzle + Kominek + Zapałki w Butelce + Wosk sojowy
Zestaw prezentowy Puzzle + Kominek + Zapałki w Butelce + Wosk sojowy

205,00 zł

Cena regularna: 245,00 zł

Najniższa cena: 215,00 zł
szt.
Zestaw prezentowy Puzzle + Świeca + Zapałki
Zestaw prezentowy Puzzle + Świeca + Zapałki

204,00 zł

Cena regularna: 244,00 zł

Najniższa cena: 214,00 zł
szt.
Deska bambusowa z kokilkami do sushi
Deska bambusowa z kokilkami do sushi

35,00 zł

Cena regularna: 59,00 zł

Najniższa cena: 42,00 zł
szt.
Słomki bambusowe z czyścikiem - BIG SIZE (5 szt.)
Słomki bambusowe z czyścikiem - BIG SIZE (5 szt.)

9,50 zł

Cena regularna: 13,50 zł

Najniższa cena: 12,50 zł
szt.
Słomki bambusowe  z czyścikiem (10 szt.)
Słomki bambusowe z czyścikiem (10 szt.)

18,00 zł

Cena regularna: 24,00 zł

Najniższa cena: 21,50 zł
szt.
Słomki papierowe biodegradowalne czarne 8/230 mm - 100 sztuk
Słomki papierowe biodegradowalne czarne 8/230 mm - 100 sztuk

8,50 zł

Cena regularna: 13,00 zł

Najniższa cena: 9,50 zł
szt.
Słomki ekologiczne 50 sztuk
Słomki ekologiczne 50 sztuk

7,50 zł

Cena regularna: 10,99 zł

Najniższa cena: 10,99 zł
szt.
zestaw do sushi - 7 elementów.
zestaw do sushi - 7 elementów.

21,00 zł

Cena regularna: 29,95 zł

Najniższa cena: 23,50 zł
szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - 5 szt. moderate (średnie)
Reużywalna podpaska BAMBAW - 5 szt. moderate (średnie)

105,00 zł

Cena regularna: 139,00 zł

Najniższa cena: 115,00 zł
szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - mix 6 szt.
Reużywalna podpaska BAMBAW - mix 6 szt.

135,00 zł

Cena regularna: 175,00 zł

Najniższa cena: 145,00 zł
szt.

Zero waste - o co w tym tak naprawdę chodzi?

0
Zero waste - o co w tym tak naprawdę chodzi?

Coraz większe wyspy śmieci, przekraczające swoją wielkością Francję, zwierzęta, które nierzadko tracą życie przez nasze odpady, to nie scenariusz filmu science fiction. Niestety to świat, w którym żyjemy i który sami sobie tworzymy. Rozkwit gospodarki, a co za tym idzie wzrost standardów życia znacząco przyczynił się do zwiększenia ilości produkowanych odpadów. Śmieci są ciemną stroną naszej gospodarki i nie ma co ukrywać, że od państwa zależy najwięcej, ale czy jednak my sami nie możemy się przyczynić do polepszenia naszego życia na tej planecie? W tym artykule chcemy Ci pokazać czym właściwie jest pojęcie zero waste i sprawić, by to zjawisko wkradło się do Twojej codzienności, by zapobiec tej niepewnej przyszłości.

Czy Zero Waste to tylko moda?

Przez ogromny fenomen unikania odpadów, sponsorowane posty na instagramie (absolutnie ich nie negujemy), eco produkty, które w opinii publicznej bywają niepotrzebnym wymysłem, możemy odnieść wrażenie, że zero waste to tylko moda. Nic bardziej mylnego, natomiast za takim myśleniem często kryje się brak istotnej wiedzy na temat tego, czym owo zjawisko jest. Gdybyśmy powiedzieli, że od zmiany Twojego jednego nawyku związanego z produkowaniem odpadów można już polepszyć życie na Ziemi to wszedłbyś w to? A właśnie tak niewiele trzeba, by nasze postępowanie przyniosło zauważalne efekty. Wspólne działania mogą nawet w połowie obniżyć ilość produkowanych gazów cieplarnianych - wystarczy zmiana naszych wyborów komunikacyjnych, działalności w obrębie gospodarstwa domowego, a także poprawa wykonywanych zakupów.

 Zero Waste jest celem, który jest etyczny, ekonomiczny, skuteczny i wizjonerski, aby prowadzić ludzi ku zmianie stylu życia i praktyk, które naśladują naturalne cykle odnawiania się, gdzie wszelki materiał, którego się pozbyto jest zaprojektowany tak, by być zasobem do wykorzystania przez innych. Zero Waste oznaczana projektowanie i zarządzanie produktami oraz procesami, aby systematycznie eliminować szkodliwość odpadów i materiałów oraz zmniejszać ich objętość, przetwarzać i odzyskiwać wszystkie zasoby, nie spalać ich ani nie zakopywać. Zero Waste wyeliminuje uwalnianie szkodliwych substancji do ziemi, wody czy też powietrza, które są zagrożeniem dla zdrowia człowieka, zwierząt, roślin i całej planety. (Zero Waste International Alliance)

Nawet jeśli Zero Waste ma z modą coś wspólnego, to niekoniecznie niesie za sobą pejoratywne znaczenie. W końcu dzięki m.in. działalności znanych osób i projektantów coraz więcej osób zaczęło wykorzystywać bawełniane torby na swoje zakupy. Wyznaczane trendy sprawiają, że ludzie pragną daną rzecz mieć w swojej codzienności. Natomiast idea mody ma to do siebie, że szybko przemija, a więc jak sprawić, by zachowania ograniczające produkcję odpadów weszły nam w nawyk?

Jak zacząć zmieniać swoje postępowanie względem natury?

Wiemy, że na wypracowanie nowego nawyku potrzeba ok. 66 dni (w zależności od każdego z nas), więc dobrze jest wybrać na początek tylko jedną rzecz, którą w naszym zachowaniu chcemy zmienić i wytrwale tego pilnować - prędzej czy później stanie się to dla nas tak naturalne zjawisko jak wstawanie codziennie rano. Naprawdę warto to zrobić dla nas i dla przyszłych pokoleń, szczególnie, że zachowania egoistyczne nie wchodzą w grę, gdyż już dziś dotykają nas konsekwencje złych działań. Nie chodzi o to, żeby stawać na głowie i rezygnować ze wszystkiego, co proponują nam czasy, w których żyjemy, Absolutnie, natomiast są rzeczy, które niekoniecznie ingerują w naszą codzienność, a zmiana przynosi ogrom korzyści.

Odpady nie wyparowują, nie znikają w magiczny sposób, tylko dlatego, że wynieśliśmy je na pobliski śmietnik (i głęboko wierzymy w to, że faktycznie Wasze śmieci lądują tylko i wyłącznie w takich miejscach). Nieczystości trafiają na wysypisko, gdzie zatruwają środowisko, marnują mnóstwo zasobów wykorzystywanych do ich przetwarzania, nie wspominając, jak ogromne koszty to generuje. Zero Waste często błędnie mylone jest z recyklingiem, natomiast to z czym powinno nam się kojarzyć to ograniczanie. Co więc możemy zrobić w obrębie naszego gospodarstwa domowego? Spróbuj wykorzystać metodę zaproponowaną przez Bea Johnson - autorkę bestsellerowej książki “Zero Waste Home” pięciu kroków. Co to dokładniej oznacza? 

  1. Odrzuć to, czego nie potrzebujesz

  2. Ogranicz to, czego potrzebujesz

  3. Ponownie wykorzystaj to, co zużyłeś

  4. Poddaj recyklingowi to, co należy wyrzucić, gdyż nie nadaje się do ponownego wykorzystania

  5. Kompostuj resztę

Autorka nazywa to metodą “Pięciu R”: Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot - łatwo zapamiętać, prawda?

Przede wszystkim planowanie

Planowanie to podstawa jeśli chodzi o ograniczenie mnożenia niepotrzebnych produktów. Dotyczy to zarówno produktów spożywczych jak i ubrań oraz innych rzeczy codziennego użytku. Domeną naszych czasów jest marnowana żywność w naprawdę ogromnych ilościach. Kiedyś produkty były kompostowane, czy też oddawane zwierzętom, natomiast urbanistyka przyczyniła się do zaniechania tej czynności. Wygenerowało to podwójne koszty - ziemia traci główne źródło składników odżywczych, natomiast żywność składowana na wysypiskach śmieci w połączeniu z odpadami ogrodowymi oraz innymi odpadami organicznymi przyczyniła się do zmian klimatycznych.

Dobrze jest również postawić na lokalne produkty, a nie te sprowadzane z daleka, gdyż ograniczymy w ten sposób większą emisję spalin. Warto wybierać owoce, warzywa oraz inne produkty pochodzenia naturalnego zamiast żywności wysoko przetworzonej - sprzyja to również naszemu zdrowiu, a więc w pakiecie mamy dwie korzyści. Przy robieniu zakupów dobrze jest zamienić foliowe woreczki na rzecz woreczków wielokrotnego użytku (np. takich - worek bawełniany, czy też bawełniana siatka).

Zbieranie rzeczy jest domeną dzisiejszych czasów - ogromne promocje, duża ilość reklam, sieciówki zachęcające do kupowania ubrań za niską cenę, nie ułatwiają nam ograniczania. Dlatego, również ze względów etycznych, należy zastanowić się, które produkty są nam niezbędne, a z których spokojnie możemy zrezygnować nie odczuwając ich braku. Przed każdym zakupem dobrze zostawić sobie 2-3 dni na przemyślenie czy dana rzecz faktycznie jest nam potrzebna. Podążaj za regułą - mniej, ale lepszej jakości. Jednym z prostych i skutecznych działań jest też używanie biodegradowalnych i/lub kompostowalnych worków na odpady.

W miarę możliwości postaraj się również wybierać inne formy transportu zamiast samochodu - rower, czy też komunikację miejską. W domu ogranicz zużycie wody oraz prądu - dobrą inwestycją mogą okazać się energooszczędne żarówki. Nie musisz wprowadzać wszystkich zasad naraz, natomiast chcemy Ci pokazać, że takie zmiany nie są niczym skomplikowanym - są natomiast istotą dzisiejszych czasów. To temat, który należy nagłaśniać, gdyż sami doprowadzamy do zaśmiecania planety i również sami powinniśmy naprawiać własne błędy. 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl