Opinie o Nas
Promocje
Drewniana taca
Drewniana taca

89,50 zł

Cena regularna: 129,00 zł

Najniższa cena: 99,00 zł
szt.
Drewniana tacka na 5 świeczek
Drewniana tacka na 5 świeczek

15,50 zł

Cena regularna: 29,00 zł

Najniższa cena: 18,00 zł
szt.
Półmisek owalny - drewniany
Półmisek owalny - drewniany

18,50 zł

Cena regularna: 25,00 zł

Najniższa cena: 25,00 zł
szt.
Drewniana mydelniczka
Drewniana mydelniczka

19,50 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 27,00 zł
szt.
Drewniana mydelniczka
Drewniana mydelniczka

19,50 zł

Cena regularna: 39,00 zł

Najniższa cena: 27,00 zł
szt.
Podstawka bambusowa na książkę kucharską, tablet -deska
Podstawka bambusowa na książkę kucharską, tablet -deska

61,00 zł

Cena regularna: 71,00 zł

Najniższa cena: 71,00 zł
szt.
Fartuch kuchenny
Fartuch kuchenny

19,50 zł

Cena regularna: 34,00 zł

Najniższa cena: 24,00 zł
szt.
Świeca sojowa "Zodiak"- Byk
Świeca sojowa "Zodiak"- Byk

39,00 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
szt.
Łopatka kuchenna - zestaw 4 sztuk
Łopatka kuchenna - zestaw 4 sztuk

14,60 zł

Cena regularna: 18,50 zł

Najniższa cena: 18,50 zł
szt.
Świeca sojowa "Zodiak"- Rak
Świeca sojowa "Zodiak"- Rak

39,00 zł

Cena regularna: 49,00 zł

Najniższa cena: 49,00 zł
szt.
Świeca sojowa - Special COCO
Świeca sojowa - Special COCO

45,00 zł

Cena regularna: 54,00 zł

Najniższa cena: 54,00 zł
szt.
Świeca sojowa "MY LOVE"
Świeca sojowa "MY LOVE"

32,60 zł

Cena regularna: 46,90 zł

Najniższa cena: 32,00 zł
szt.

Zmiany klimatu

0
Zmiany klimatu - fakty i mity

Postępujące zmiany klimatu nie są już tematem, który kiedyś tam w dalekiej przyszłości będzie miał znaczenie. Niestety ze skutkami takich zmian mierzymy się już teraz, a według naukowców będzie jeszcze gorzej. Jak twierdzą, antropogeniczna zmiana klimatyczna jest nieodwracalna, dlatego musimy zaadaptować się do jej skutków. Szczególnie, że nadal nie zaprzestano działalności przekształcania krajobrazu i konsumpcji naturalnych zasobów, więc ich naturalne odtwarzanie jest niemożliwe. Ponadto nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie możemy zaobserwować ogromny sceptycyzm do naukowców, którzy już od wielu lat ostrzegają do czego przyczyniły się spalanie paliw kopalnianych, wycinanie lasów oraz hodowla trzody chlewnej. Wiemy też, że główną przyczyną tych zmian jest emisja gazów cieplarnianych, a człowiek przyczynił się do zwiększenia obecności dwutlenku węgla w atmosferze. Wielu ludzi szuka argumentów, by zanegować ocieplenie klimatu oraz zmiany z tym związane. Dlatego dziś chcemy się rozprawić z kilkoma z wielu mitów na temat zmian klimatycznych.

To nie człowiek odpowiada za zmiany klimatu, to zupełnie naturalny proces 

To prawda, że klimat zmieniał się już w przeszłości i zawsze było to związane m.in. z produkcją CO2 w atmosferze oraz efektem cieplarnianym, jednak nigdy nie były to tak wysokie wartości. Poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze wynosi ponad 400 ppm, gdzie przed rewolucją przemysłową było ono na poziomie 280 ppm. Chociaż w przeszłości zmiany były związane z wysokim poziomem dwutlenku węgla i metanu w atmosferze, to musimy pamiętać, że gazy cieplarniane były wówczas w równowadze z węglem w oceanach oraz wietrzeniem skał. Nasza planeta miała dużo czasu, by do takich zmian się dostosować. Tak diametralne ocieplenie klimatu natomiast jest destrukcyjne dla wielu gatunków zwierząt i roślinności.

Ale przecież wulkany emitują większe ilości CO2 niż człowiek

Nic bardziej mylnego. Ludzie produkują ponad 36mld ton CO2 rocznie, a wulkany jedynie 0,3 mld. Spora różnica, prawda? To, co aktualnie dzieje się w atmosferze jest tylko i wyłącznie naszą winą. Zresztą, według naukowców, bez działalności człowieka klimat ochaładzałby się, a nie ocieplał.

Zmiany klimatu nie są takie złe, wolę gdy jest ciepło 

Związki przyczynowo-skutkowe pokazują, że zmiany klimatu i globalne ocieplenie przynoszą znacznie więcej szkód niż korzyści. I chociaż niektórym z nas marzą się Malediwy nad polskim morzem, to niestety rzeczywistość nie jest tak bajkowa. Nawet niewielki wzrost temperatury przynosi ogromne szkody dla rolnictwa, gospodarki oraz zasobów wodnych. Już nawet wzrost o 2 stopnie celsjusza przyczyni się do katastrofalnych i niebezpiecznych zmian w środowisku naturalnym. Zresztą ostatni raz na naszej planecie było tak ciepło kilkadziesiąt milionów lat temat, przez co topienie lodowców następuje znacznie szybciej, niż przewidzieli to klimatolodzy. Po ich roztopieniu pokryte wodą zostaną nie tylko miasta portowe, ale również np. Paryż czy Londyn. Za ponad 100 lat Warszawa może zostać miastem nadbrzeżnym, za to niektóre kraje niemal całkowicie znikną pod wodą. Nawet jeśli Ziemia przetrwa, to nie będzie mieć już takiego kształtu jak ten, który sprzyjał rozwojowi cywilizacji. Dlatego nie powinny nas cieszyć trochę wyższe temperatury, nawet wtedy, gdy jesteśmy ciepłolubni, gdyż takie zmiany będą całkowicie destrukcyjne dla przyszłych pokoleń.

Zmiany dotkną przyszłe pokolenia, na ten moment jesteśmy bezpieczni

Chociaż przed chwilą mówiliśmy o miastach i krajach pokrytych wodą, co zdarzy się za ponad 100 lat, to zmiany klimatyczne dotykają nas już teraz. Licząc tylko od roku 2020 spotkaliśmy się z wieloma katastrofami takimi jak pożary czy powodzie. Zwiększa się również częstotliwość burz i upałów. Starty co roku wynoszą ponad 9mld złotych. Ocieplenie klimatu to zmiana wzorców pogodowych, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia.

Wystarczy przecież sadzić więcej drzew

Niestety nie wygląda to tak kolorowo. Zresztą by zrekompensować ilość docierających gazów cieplarnianych do naszego kraju, powierzchnia lasów musiałaby być aż trzykrotnie większa niż Polska, więc niewiele to niestety zmienia. Ponadto posadzone drzewa za kilka dziesięcioleci znajdą się w cieplejszej, niesprzyjającej im strefie klimatycznej, przez co zgromadzony dwutlenek węgla wróci do atmosfery, powodującym tym samym ogromne szkody. Oczywiście istniejące już lasy są czynnikiem stabilizującym klimat, dlatego wycinka ich nadal jest bardzo nieodpowiedzialna. 

Zmiany klimatyczne są i będą nierozłączną częścią naszego życia i to w naszych rękach leży to, czy spróbujemy chociaż w małym stopniu temu zapobiegać. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wskazówek jak zadbać o środowisko i jakie działania należy wdrożyć do swojej codzienności, by nie niszczyć naszej planety. Mamy nadzieję, że jesteście świadomi tego, co aktualnie dzieje się na świecie i będziecie bardziej odpowiedzialnie podchodzić do wykorzystywania zasobów Ziemi. Być może znacie inne mity na temat zmian klimatu, koniecznie podzielcie się tym z nami w sekcji komentarzy!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl