Promocje
Szklana butelka
Szklana butelka
41,00 zł 37,00 zł
szt.
Maszynka do golenia  ze stojakiem - kolor różowy
Maszynka do golenia ze stojakiem - kolor różowy
98,00 zł 94,00 zł
szt.
Maszynka do golenia  ze stojakiem - kolor czarny
Maszynka do golenia ze stojakiem - kolor czarny
98,00 zł 94,00 zł
szt.
Torba damska - tkanina konopna
Torba damska - tkanina konopna
28,00 zł 25,00 zł
szt.
Torba damska - PARIS (bawełniania)
Torba damska - PARIS (bawełniania)
29,00 zł 25,00 zł
szt.
Torba damska z funkcją plecaka - SOFIA
Torba damska z funkcją plecaka - SOFIA
44,00 zł 38,00 zł
szt.
Fartuch w opakowaniu przentowym
Fartuch w opakowaniu przentowym
42,00 zł 38,00 zł
szt.
Pędzel do golenia na stojaku
Pędzel do golenia na stojaku
27,00 zł 23,00 zł
szt.
Gąbka do kąpieli - naturalna Chalutier
Gąbka do kąpieli - naturalna Chalutier
55,00 zł 49,00 zł
szt.
Gąbka do kąpieli - naturalna Chalutier ECO
Gąbka do kąpieli - naturalna Chalutier ECO
45,00 zł 39,00 zł
szt.
Wielorazowy ręcznik kuchenny - BAMBAW
Wielorazowy ręcznik kuchenny - BAMBAW
55,00 zł 49,00 zł
szt.
Pędzel do golenia (srebrny) - BAMBAW
Pędzel do golenia (srebrny) - BAMBAW
79,00 zł 73,00 zł
szt.

Zmiany klimatu

0
Zmiany klimatu - fakty i mity

To nie człowiek odpowiada za zmiany klimatu, to zupełnie naturalny proces 

To prawda, że klimat zmieniał się już w przeszłości i zawsze było to związane m.in. z produkcją CO2 w atmosferze oraz efektem cieplarnianym, jednak nigdy nie były to tak wysokie wartości. Poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze wynosi ponad 400 ppm, gdzie przed rewolucją przemysłową było ono na poziomie 280 ppm. Chociaż w przeszłości zmiany były związane z wysokim poziomem dwutlenku węgla i metanu w atmosferze, to musimy pamiętać, że gazy cieplarniane były wówczas w równowadze z węglem w oceanach oraz wietrzeniem skał. Nasza planeta miała dużo czasu, by do takich zmian się dostosować. Tak diametralne ocieplenie klimatu natomiast jest destrukcyjne dla wielu gatunków zwierząt i roślinności. 

 

Ale przecież wulkany emitują większe ilości CO2 niż człowiek

Nic bardziej mylnego. Ludzie produkują ponad 36mld ton CO2 rocznie, a wulkany jedynie 0,3 mld. Spora różnica, prawda? To, co aktualnie dzieje się w atmosferze jest tylko i wyłącznie naszą winą. Zresztą, według naukowców, bez działalności człowieka klimat ochaładzałby się, a nie ocieplał. 

 

Zmiany klimatu nie są takie złe, wolę gdy jest ciepło 

Związki przyczynowo-skutkowe pokazują, że zmiany klimatu i globalne ocieplenie przynoszą znacznie więcej szkód niż korzyści. I chociaż niektórym z nas marzą się Malediwy nad polskim morzem, to niestety rzeczywistość nie jest tak bajkowa. Nawet niewielki wzrost temperatury przynosi ogromne szkody dla rolnictwa, gospodarki oraz zasobów wodnych. Już nawet wzrost o 2 stopnie celsjusza przyczyni się do katastrofalnych i niebezpiecznych zmian w środowisku naturalnym. Zresztą ostatni raz na naszej planecie było tak ciepło kilkadziesiąt milionów lat temat, przez co topienie lodowców następuje znacznie szybciej, niż przewidzieli to klimatolodzy. Po ich roztopieniu pokryte wodą zostaną nie tylko miasta portowe, ale również np. Paryż czy Londyn. Za ponad 100 lat Warszawa może zostać miastem nadbrzeżnym, za to niektóre kraje niemal całkowicie znikną pod wodą. Nawet jeśli Ziemia przetrwa, to nie będzie mieć już takiego kształtu jak ten, który sprzyjał rozwojowi cywilizacji. Dlatego nie powinny nas cieszyć trochę wyższe temperatury, nawet wtedy, gdy jesteśmy ciepłolubni, gdyż takie zmiany będą całkowicie destrukcyjne dla przyszłych pokoleń. 

 

Zmiany dotkną przyszłe pokolenia, na ten moment jesteśmy bezpieczni

Chociaż przed chwilą mówiliśmy o miastach i krajach pokrytych wodą, co zdarzy się za ponad 100 lat, to zmiany klimatyczne dotykają nas już teraz. Licząc tylko od roku 2020 spotkaliśmy się z wieloma katastrofami takimi jak pożary czy powodzie. Zwiększa się również częstotliwość burz i upałów. Starty co roku wynoszą ponad 9mld złotych. Ocieplenie klimatu to zmiana wzorców pogodowych, co stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia oraz życia. 

 

Wystarczy przecież sadzić więcej drzew

Niestety nie wygląda to tak kolorowo. Zresztą by zrekompensować ilość docierających gazów cieplarnianych do naszego kraju, powierzchnia lasów musiałaby być aż trzykrotnie większa niż Polska, więc niewiele to niestety zmienia. Ponadto posadzone drzewa za kilka dziesięcioleci znajdą się w cieplejszej, niesprzyjającej im strefie klimatycznej, przez co zgromadzony dwutlenek węgla wróci do atmosfery, powodującym tym samym ogromne szkody. Oczywiście istniejące już lasy są czynnikiem stabilizującym klimat, dlatego wycinka ich nadal jest bardzo nieodpowiedzialna. 

Zmiany klimatyczne są i będą nierozłączną częścią naszego życia i to w naszych rękach leży to, czy spróbujemy chociaż w małym stopniu temu zapobiegać. Na naszym blogu znajdziecie mnóstwo wskazówek jak zadbać o środowisko i jakie działania należy wdrożyć do swojej codzienności, by nie niszczyć naszej planety. Mamy nadzieję, że jesteście świadomi tego, co aktualnie dzieje się na świecie i będziecie bardziej odpowiedzialnie podchodzić do wykorzystywania zasobów Ziemi. Być może znacie inne mity na temat zmian klimatu, koniecznie podzielcie się tym z nami w sekcji komentarzy! 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl